کفیر چیست؟

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

کفیر تهیه شده از شیر ارگانیک

کِ‍فیر (Kefir) از نظر شکلی شبیه ماست یا دوغ غلیظ می باشد، اما با یک تفاوت زیاد در خواص غذائی. کفیر را می توان با شیرین کننده هائی مانند عسل، شیره انگور، غلات و یا با مخلوطی از میوه در هم آمیخت و یک دسر خوشمزه و بسیار مقوی برای سلامتی و طول عمر بیشتر تهیه نمود.

کفیر را حتی می توان به عنوان سس بر روی سیب زمینی های کرانچی یا سالاد به کار برد تا علاوه بر خوشمزگی بیشتر، قدمی بلند برای سلامتی خود برداریم.

از نظر تاریخی، اولین تولید کنندگان کفیر، مردمان شمال کوه های قفقاز می باشند، که کفیر را از مخلوط دانه های قارچ کفیر با شیر بز و یا گاو در داخل مشک های چرمی تهیه می نمودند. این مردمان همیشه به داشتن عمری طولانی و داشتن سلامتی در تمامی سنین معروف بودند. آنها سالیان درازی راز ساخت کفیر را از دنیا پنهان کردند.

در روش سنتی، تخمیر شیر با دانه های قارچ کفیر در مشک های چرمی بود. این مشک ها هنگام سوارکاری همراه آنها بود تا از گرمای بدن آنها و تکان های اسب سواری، کفیری خوشمزه و فرح بخش تولید شود.

مردمان قفقاز سالیان زیادی دانه های قارچ کفیر و طرز تهیه کفیر را از دنیا پنهان کردند، چون بر این عقیده بودند که این دانه ها هدیه ای الهی می باشد که توسط پیامبر اسلام، حضرت محمد به آنها اهدا شده، و اگر آنها راز تهیه کفیر را افشاء نمایند، دانه های آن قدرت خود را از دست خواهند داد.

خوشبختانه این راز طی قرن های اخیر به اشتراک گذارده شد. و میلیون ها آدم در سراسر جهان با استفاده از آن به مزیت های آن پی بردند.و کفیر را در ذنجیره غذائی روزانه خود قرار دادند تا از سلامتی و طول عمر بیشتری برخوردار گردند.

دانه های قارچ کفیر، شامل مخلوط مفیدی از باکتری ها و مخمر ها می باشد که باهم زندگی مسالمت آمیزی دارند. با اضافه کردن این دانه ها به انواع شیر طی یک فرآیند ۱۲ تا ۷۲ ساعته بسته به شرایط، خوردنی سلامتی بخش کفیر تولید می شود.

باکتری های داخل قارچ کفیر با تخمیر لاکتوز شیر و دیگر مواد آن، یک سوپر خوردنی منحصر به فرد که یک پروبیوتیک طبیعی به نام کفیر می باشد، تولید می کنند. برای اطلاعات تخصصی تر در مورد کفیر این لینک در ویکیپدیا را مطالعه نمائید.

دیدگاه‌ها

تهیه فقط ماست

  تمام مطالب سایتها را خوندم  هرچه میگردم طرز تولید ماست نیست که نیست فقط راجع به دوغ هستش از شما خوهش میکنم با صراحت فقط درست کردن ماست را بگید با تشکر ج    

کفیر، کفیر است نه ماست یا دوغ

دوست گرامی، مایع کفیر، نه ماست می باشد نه دوغ، این اصطلاحات در بین مردم متداول گشته، چون کفیر یک مایع شبیه ماست یا دوغ می باشد که بسته به طرز تهیه آن، شکلش از آبکی تا سفت متقییر می شود به آن دوغ کفیر یا ماست کفیر می گویند، به همین علت استفاده از این دو اصطلاح متداول گشته وگرنه کفیر فقط کفیر می باشد نه ماست یا دوغ.

به هرصورت طرز تهیه کفیر به صورت کامل در این لینک توضیح داده شده، اگر کاملا مطالعه فرمائید، طرز تهیه کفیر دلخواه خود را با تغییر در شرایط نگهداری  پیدا خواهید نمود و کفیر را به صورت شل یا سفت، شیرین یا ترش تهیه خواهید کرد.

کفیر

داداش عالی بود

رضایت از کفیر

چند ماهی است که قارچ کفیر را خریداری کردم و مرتب با اضافه کردن شیر محصولات ، دوغ ، ماست چکیده ، کشک، پنیر و قره قورت را تهیه می کنم و بسیار راضی هستم مخصوصاً ماست چکیده که واقعا مثل خامه است و هر روز صبح ها استفاده می کنم . واقعاً راضیم

کفیر

البته از این دانه های قارچ شکل در تولید ماست استفاده میشود و شبیه به ماست چکیده یک مزه ترش دارد و اخیرا برخی از تولیدکنندگان لبنیات از آن استفاده کرده اند.

افزودن دیدگاه جدید