قارچ کفیر چیست؟

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

قارچ کفیر یا دانه‌های کفیر

از دانه‌های کفیر یا قارچ کفیر برای تولید کفیر استفاده می شود، این دانه ها چیزی شبیه به گل کلم یا تکه هائی از مرجان های دریائی می باشند که جنسی شبیه ژله دارند و شامل انواع باکتری های مفید و مخمر های زنده می باشند. به طور طبیعی این دانه ها ابعادی بین ۵ تا ۲۵ میلیمتر دارند و رنگ آنها در طیف سفید تا کرم زرد می باشد. قارچ کفیر معمولا به دو صورت نگهداری می شود:

  • قارچ زنده که در داخل شیر و در دمای اتاق نگهداری می شود
  • قارچ خشک شده همراه با شیر خشک که در یخچال نگهداری می شود

در هر دو صورت وقتی این قارچ ها بدست شما برسد، مدتی طول می کشد که به حالت عادی رشد و نمو خود و امکان تولید کفیر خوب برسند. قارچ های کفیری که در شیر به صورت زنده ارسال می کردند معمولا طی ۲ تا ۳ روز نگه داری صحیح و قارچ های خشک شده طی ۷ تا ۱۴ روز به حالت طبیعی و با کیفیت خود بر خواهند گشت.

توجه نمائید که کفیر خوب و با کیفیت از قارچ های زنده تولید می شود. در روش صنعتی به جهت هزینه بر بودن و وقت گیری کار با قارچ کفیر زنده، از قارچ خشک شده کفیر استفاده می کنند بدین سبب محصول تولید شده کیفیت و خاصیت محصولی که با قارچ زنده تولید شده است را ندارد.

با یکبار خرید قارچ کفیر از ما و با کمی تلاش می توانید با بالاترین کبفیت نوشیدنی کفیر خود را تولید نمائید. جالب اینجاست که طول عمر قارچ کفیر در شرایط مساعد نامحدود می باشد، قارچ کفیر در مقابل شرایط نامساعد بسیار مقاوم می باشد هر چند برای برگشت به حالت طبیعی و تولیدی خود مدت زمانی باید در شرایط مساعد قرار گیرد. این قارچ ها بسته به شرایط، روزانه در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد حجم خود افزایش حجم پیدا می نمایند، این بدین معناست که پس از مدتی شما می توانید قارچ های بیشتری داشته باشید و مازاد آنرا به نزدیکان خود هدیه دهید و در سلامتیشان به آنها کمک نمائید.

ماست کفیر تولید شده با قارچ کفیر زنده

بهترین و با کیفیت ترین کفیر را می توان در خانه با کمترین هزینه تولید نمود (این مطلب را بخوانید).

عواملی که باید در نگه داری قارچ کفیر ببشتر از همه به آنها توجه داشته باشید تا از بین رفتن این قارچ ها جلوگیری نمائید:

  • بدترین حالت برای قارچ های کفیر، قرار گرفتن آنها در حرارت بالای ۳۲ درجه سانتیگراد می باشد که باعث تجزیه شدن و از بین رفتن این قارچ ها می شود
  • قارچ کفیر باید دور از نور قرار گیرد، نور بر کیفیت و تولید این قارچ تاثیر مخربی دارد.
  • برای نگه داری قارچ کفیر به هیچ عنوان نباید از ظروف فلزی استفاده نمود، بهترین ظرف برای آنها ظروف شیشه ای و سفالی و چینی غیر لعابی می باشد.
  • برای نگه داری و یا شسشوی قارچ های کفیر نباید از آبی که دارای کلر و یا مواد شوینده است استفاده نمود که آنها را از بین می برد.

دانه های قارچ کفیر، به تنهائی قابل خوردن می باشند، و دارای خواص کفیر می باشند. اما با خوردن آنها، سربازان تهیه خوراک سلامتی خود را از دست خواهید داد.

دیدگاه‌ها

از سايت kefirgrains بابت

از سايت kefirgrains بابت تحويل به موقع و بسته بندي زيبا و قارچ هاي کاملا فعال نهايت تشکر را دارم.

استفاده از شیر های با ماندگاری بالا موجب خراب شدن قارچ می گردد

شیر های با مانداگاری بالا (بیش از ۵ روز) دارای نگهدارنده های غیر طبیعی می باشند که باعث ضعیف شدن و از بین رفتن قارچ ها خواهند شد. بهترین کار خرید مستقیم شیر تازه گاو, بز, شتر یا گوسفند از دامداری یا گله دار و جوشاندن شیر و استفاده از آن می باشد. البته استفاده از شیر های گیاهی تولید خودتان هم می تواند جایگزین شیر پستانداران گردد.
 

سوال

سلام قارچ من ازبس ریزه اصلا دیده نمیشه
چطوري از وجود قارچم مطمئن بشم؟ ؟؟

نگهداری قارچ کفیر زمانی که نیاز به تولید کفیر ندارید

برای نگهداری قارچ کفیر در زمانی که نیاز به تولید کفیر ندارید، بهترین را قرار دادن آن در شیر تازه و نگهداری در یخچال می باشد. که در این صورت تا ۱۰ روز می توانید آنها را در یخچال نگهداری نمائید، نگران خرابی شیر نباشید، چون قارچ شیر را کم کم تخمیر می نماید و محصول کفیر بسیار ترشی تولید می نماید. اگر هر ۱۰ روز شیر را تعویض نمائید تا ۳ ماه می توانید قارچ ها را در یخچال نگهداری نمائید. در اینصورت قارچ های شما کمی ضعیف خواهند شد ولی با چند روز قرار گیری در شرایط مطلوب دوباره به حالت اول باز خواهند گشت.

غذا با قارچ

با سلام. آیا از قارچ کلمی شکل کفیر مستقیم میشود در غذا استفاده کنیم یا مضر است از وقتی که خریدم چندین برابر شده به هر کسی پیشنهاد میدم از تنبلی از من رایگان نمیگیرند!!! خواستم بپرسم آیا میتوان با آن غذا پخت؟ متشکرم

بهترین کار با قارچ کفیر اضافه

بهترین کار با اضافه قارچ کفیر، تولید سبزیجات تخمیری می باشد که مصرف آن ها بسیار پرخاصیت و سلامتی بخش می باشد؛ و دارای ویتامین ها و مینرال های بسیار سریع الجذب و کمیابی می باشد که برای سلامتی بسیار مفید می باشند. طرز تهیه سبزیجات تخمیری با قارچ کفیر را در این لینک مطالعه فرمائید.

بوی کفیر

من یه مدت تهیه می کردم که چند روزی یادم رفت و زیاد موند الان یه بویی زننده ی بدی میده ایا از بین رفته یا میشه ازش استفاده کرد؟  

قارچ کفیر

لطفا نام علمی باکتری و مخمرهایی که در قارچ کفیر هستند را بگویید .

سوال

با سلام  من قارچ کفیر را ۲ ماه است که در یخچال و در شیر نگه داشته ام و اصلا درش را باز هم نکرده ام ایا قارچ من فاسد شده است و دیگر قابل استفاده نمی باشد .

سؤال

سلام مدتیه وقتی دوغ رو صاف میکنم کش دار میشه چیکار باید بکنم؟ ممکنه قارچ ها فاسد شده باشن؟

قارچ زنده

داخل شیر بزارید بعد ۲۴ ساعت اگه دوغ درست شد زنده هستن

سوالات خوب اما بي جواب !!

درود بر شما ،،، دوستان سوالات جالب و مهمي در بالا پرسيده اند كه من هم مشتاقم جواب آنها را بدانم ، اگر به آنها پاسخ دهيد من هم جواب تمامي سوالاتم را ميگيرم.  سپاس از خدماتتون. 

پودر آماده کفیر

سلام.
من از ترکیه بسته های پودر آماده مایه کفیر خریدم و طبق همون دستور کفیر درست کردم که شبیه دستورالعملی که شما توضیح دادید بود فقط به جای قارچ کفیر پودر کفیر اضافه کردم و میزانش خیلی کم بود اما نوشته بود برای ۱ تا ۳ لیتر شیر کافیه. بعد از ۲۰ ساعت نگهداری در دمای نسبتا ثابت ۲۵ تا ۳۰ درجه پتویی که دور ظرف شیشه ای پیچیده بودم باز کردم و دیدم شیر کاملا شبیه ماست شده، کشدارو کمی لزج و شیرین و یکدست و سفید. هیچ گونه قارچی وجود نداشت تا آبکشی کنم و جدا بشه. محتویات هم نبریده بود تا هم بزنم یکدست بشه بلکه مثل یک ماست قوام و همگنی یکدست داشت. مشکل کجا بوده که جای کفیر ترشی که آبش جدا بشه و قارچ تشکیل بده، چیزی شبیه ماست تولید شده؟

آیا قارچ کفیرم خراب شده؟

من بعداز یکدوره استراحت دادن به کفیر الان بعد از ۴۸ساعت این شکلی ده کسی میدونه چرا؟و راهکارش چیه؟

کفیر مزه تلخ

با سلام کفیر ده روز درون یخچال و درون شیر بود.وقتی از مسافرت برگشتم دیدم اب و کفیر ها از هم جدا شده و مزه تلخ میده.آیا کفیر از بین رفته و دیگه نمیشه ازش استفاده کرد؟؟

قارچ کفیر

سلام من قارچ هام اول ها درشت بود ولی بعدها الان خیلی ریز شدن تا حدی که موقع جدا کردن دوغ از قارچ، قآرچ ها از سوراخ های صافی به راحتی عبور میکنن لطفا لطفا جواب بدید خواهش میکنم!

قارچی که قبلا از شما گرفته

قارچی که قبلا از شما گرفته بودم مزه خوب خاصی داشت. به دلیل چند ماه بیماری و بی توجهی قارچ ها از بین رفتند. از سایت معروف دیگری در این زمینه قارچ خریدم که تمام ادعاهاشون دروغ بود و متاسفانه دوغش مزه خوبی هم نداره. ۱- کی مجددا فروش خواهید داشت. ۲- چند نوع قارچ کفیر هست و چرا مزه ها این قدر فرق می کنه؟

کفیر

با سلام. آیا از قارچ کلمی شکل کفیر مستقیم میشود در غذا استفاده کنیم یا مضر است

قارچ اضافه کفیر

سلام وقت بخیر من الان خیلی وقته استفاده میکنم قارچ ها زیاد شده و حجم شیر زیادی میطلبه ذخیره دوغ و ماست هم خیلی بالاس به بقیه هم دادم دیگه نمیخوان حوصله انجامشو ندارن  میخوام بدونم خوردن خودقارچ چه میزان جایز و چه خاصیت هایی داره 

قارچ کفیر

سلام دوستان قارچ کفیر را داخل توری قرار بدین و بعد توری را داخل شیر بندازین این طوری به راحتی میتونین بدون زحمت بعد از اتمام کار کفیر را بردارین و مجدد استفاده کنین

کفیر

ایا نمک زدن به دوغ کفیربعد از تهیه . اشکال داره

افزودن دیدگاه جدید