دستور تهیه نان کفیر مدیترانه ای

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

کلوچه کفیر مدیترانه ای، از نان های فوق العاده خوشمزه و سنتی کشور قبرس می باشد، که به علت خواص بی شماری که دارد، همراه با یک رژیم مدیترانه ای در شبه جزیره قبرس مصرف می شود. برای تهیه این نان بسیار خوشمزه و سلامتی بخش، نیاز به مواد غذائی زیر داریم:

مواد مورد نیاز برای تهیه نان کفیر مدیترانه

  • دو لیوان آرد گندم
  • یک لیوان کفیر تازه طبیعی (طرز تهیه کفیر خانگی)
  • یک قاشق چای خوری نمک
  • نصف لیوان گیشنیز تازه خرد شده
  • دو حبه سیر ریز شده
  • یک سوم لیوان زیتون سبز یا سیاه خرد شده بدون هسته
  • یک قاشق غذا خوری کره پاستوریزه یا روغن زیتون
  • سبوس گندم به مقدار لازم

طرز تهیه نان کفیر مدیترانه ای

همانطور که مشاهده می نمائید، در مواد اولیه این نان، خمیر ترش وجود ندارد و عمل تخمیر آرد، توسط کفیر خانگی صورت می گیرد که باعث افزایش چشمگیر خواص این نان و خوشمزگی منحصر به فرد آن می شود.

برای تهیه این نان، از یک روز قبل آرد گندم، کفیرطبیعی و نمک را با هم در یک ظرف مناسب کاملا مخلوط نمائید، و با دست برای ۵ دقیفه حسابی ورز دهید تا شکل خمیر یکدستی را به خود بگیرد.

آرد و کفیر و نمک
مخلوط آرد؛ کفیر و نمک

توجه نمائید که جنس ظرف باید از شیشه، پیرکس، چینی، آرکوپال یا لعابی باشد. به هیچ عنوان از ظروف فلزی یا پلاستیکی در این مرحله استفاده ننمائید. ضمنا چون این خمیر در خلال این ساعات کمی پف می نمایند باید ظرف کمی بزرگتر از مواد داخل آن باشد، تا مواد سرریز نشوند.

خمیر کفیر
خمیر کفیر ورز داده شده قبل از تخمیر

سپس روی آن یک پارچه تمیز قرار دهید و برای ۱۸ تا ۲۴ ساعت آنرا در داخل کابینت آشپزخانه (دمای محیط منزل یا کمی گرمتر) قرار دهید تا آرد کاملا تخمیر گردد و پف نماید. در خلال این ساعات باکتری های زنده کفیر به تخمیر آرد می پردازند تا ما کلوچه هایی بسیار خوشمزه و پر خاصیت را با این خمیر تهیه نمائیم.

خمیر کفیر پس از 24 ساعت
خمیر کفیر تخمیر شده پس از ۲۴ ساعت

روز بعد کمی سبوس گندم را ته ظرف پهنی ریخته و خمیر را به وسیله وردنه بر روی آن کاملا پهن نمائید، تا ضخامت آن حدود نیم سانتی متر شود. سپس خمیر رابه تکه های مساوی دلخواه تقسیم می نمائیم. در این مرحله می توانید از یک لیوان استفاده نمائید تا تکه های شما کاملا گرد و یک اندازه گردند.

خمیر پهن شده کفیر
خمیر را با استفاده از لیوان به قطعات مساوی تقسیم می نمائیم

سپس، گشنیز خرد شده و تکه های خرد شده زیتون و سیر را بر روی آن به صورت یکنواخت می ریزیم و با دست کمی فشار می دهیم تا در داخل خمیر فرو روند و با آن یکی شوند. و برای نیم ساعت دیگر در یک جای گرم قرار میدهیم تا خمیر کمی استراحت نماید.

روی قطعات خمیر را با مواد پر می نمائیم
روی خمیر ها را با گشنیز، سیر و زیتون پر می نمائیم

سپس با برس مخصوص آشپزی و یا قاشق روی تیکه های خمیر را با کره آب شده یا روغن زیتون کاملا آغشته می نمائیم.

فر را از قبل گرم می نمائیم، و ظرف را در داخل فر قرار می دهیم و برای حدودا  ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با درجه حرارت ۲۲۰ درجه سانتیگراد معادل ۴۲۵ درجه فارنهایت می پزیم تا روی نان ها کمی طلائی شوند.

زمان که از ۱۰ دقیقه گذشت باید روی نان های داخل فر را نگاه نمائید و وقتی که برشتگی آنها به دلخواه شما رسید، سینی را از فر خارج نمائید و کلوچه ها را بر روی یک پارچه یا حصیر قرار دهید تا خنک شوند.

کوچه های مدیترانه ای کفیر
کلوچه های مدیترانه ای آماده خوردن

ریزه کاری ها

می توانید به همراه گشنیز کمی ترخون و آویشن خشک نیز روی خمیر بریزید، در این صورت طعم خاص تری به نان می دهد. همچنین می توانید به جای گیشنیز از سبزی دلخواه خود ماننده مرزه یا جعفری روی خمیر ها استفاده نمائید.

اگر خیلی فرصت ندارید که آنها را به صورت کلوچه درآورید، و می خواهید سریعتر این نان را تهیه نمائید، در همان مرحله ای که خمیر را پهن نمودید، روی آن را با مواد پر نمائید و داخل فر قرار دهید. همچنین با دو برابر کردن مقادیر مواد اولیه می توانید نان بیشتری درست نمائید.

این نان واقعا مزه متفاوت و جدیدی دارد و به قدری خوشمزه می باشد که اگر یک بار آنرا تهیه نمائید و با عزیزانتان میل نمائید، دل کندن از آن سخت خواهد بود و دیگر جزئی از رژیم غذائیتان خواهد شد.

توجه نمائید که در تهیه این نان نمی توانید از کفیر بازاری استفاده نمائید، زیرا در کفیر های آماده فروشگاهی، باکتری های زنده وجود ندارد و تخمیر آرد به خوبی صورت نمی گیرد.

برای تهیه این نان حتما باید از کفیر خانگی که با استفاده از قارچ های زنده کفیر تولید شده است، استفاده نمائید. طرز تهیه کفیر طبیعی را می توانید در این مطلب مطالعه نمائید.

دیدگاه‌ها

نان کفیر

با سلام. اگه بخوایم نان کفیرشیرین درست کنیم چه مقدار شکر و در چه مرحله ای باید اضافه کنیم؟

قرار گرفتن پروبیوتیک در فر!

سلام، فکر میکنم از نظر من و بسیاری از دوستان، وجود و تنوع بالای پروبیوتیک در کفیر اولویت بیشتری از نظر تغذیه و سلامتی داره. اما به نظر میرسه که با قرار گرفتن خمیر در فر برای تهیه ی این کلوچه ها خواص پروبیوتیک کفیر کم خواهد شد.

تخصص پروبیوتیک ها

یکی از مهمترین خواص پروبیوتیک ها تولید و آماده سازی ریز مغذی ها (ویتامین و مینرال ها) با تخمیر مواد غذایی برای جذب حداکثری در سیستم گوارش ما می باشد. که اینکار را هم در داخل بدن ما  و هم در خارج از بدن به خوبی انجام می دهند. در واقع با تخمیر آرد گندم و درست کردن خمیر بسیار با کیفیت برای پخت این نان؛ پروبیوتیک ها وظیفه خودشان را به خوبی انجام داده اند و نانی بسیار مغذی و خوشمزه برای ما درست کرده اند.

مواد دیگری غیر از این مواد

سلام علیکم! ۱- آیا میشود با این مواد کلوچۀ شیرینی تهیّه کرد؟ اصلاً چنین طعمی به شیرینی جات میاد؟!! ۲- آیا میشود به جای مواد گفته شده از مواد دیگری مثل گوشت چرخ کرده، سیب زمینی سرخ کرده، یا مثلاً مواد پیتزا (البتّه! بدون پنیر و مواد مضر!) استفاده کرد؟ منتظر جوابم پیشاپیش ممنون

در دستور تهیه این نان

در دستور تهیه این نان منظورتان از "کفیر طبیعی" که روی آرد باید ریخته شود، خود قارچ ها هست یا دوغ تولید شده توسط ان ها؟ با تشکر.

خوشمزه متفاوت

منظور نوشیدنیه کفیره

خوشمزه متفاوت

بنده جوانه گندم رو بعد ۴۸ ساعت چرخ کردم سه ساعت داخل کفیر گذاشتم به همراه کشمش و بعد کاکایو و کمی عصاره مالت اضافه کردم و داخل پیررکس میپزم .طعم جالبی میده ولی اگر زیاد بمونه  داخل کفیر ترش میشه

افزودن دیدگاه جدید