طرز تهیه کفیر

کفیر طبیعی، بهترین پروبیوتیک روی کره زمین می باشد.

با خوردن مداوم کفیر، طول عمر بیشتر در کمال سلامتی خواهیم داشت.

اگر می خواهید دارای طول عمر بیشتر به همراه سلامتی باشید و با افزایش مقاومت سلولی بدن از انواع بیماری های اصلی مانند  دیابت، سرطان، افسردگی، پیری زود رس و بسیاری دیگر جلوگیری نمائید، هر شب یک لیوان کفیر طبیعی میل نمائید.

این سایت صرفا سایت اطلاع رسانی می باشد و هیچگونه خرید و فروش کفیر انجام نمی گیرد.

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

لوازم مورد نیاز برای تهیه کفیر

حال که به خواص بی شمار کفیر این دوغ خوشمزه و سلامتی بخش، که میتونه به عنوان یک ماده طبیعی جای انواع قرص های ویتامین و مینرال رو برای ما بگیره پی بردیم، وقت اینه که طرز تهیه کفیر رو یاد بگیریم تا با کمترین هزینه، یک دسر عالی و سلامتی بخش  را به زنجیره غذائی روزانه خودمون اضافه کنیم.

اینکه چرا باید از کفیر طبیعی تولید خودمان استفاده نمائیم را در این لینک مطالعه فرمائید.

برای تهیه حدودا نیم لیتر کفیر طی ۲۴ ساعت، نیاز به وسائل و مواد زیر داریم:

 1. دو قاشق غذا خوری قارچ کفیر که حدودا معادل ۳۰ گرم می باشد.
 2. دو لیوان شیر پاستوریزه که معادل نیم لیتر می باشد.
 3. یک ظرف شیشه ای دهن گشاد، که حداقل یک لیتر گنجایش داشته باشد.
 4. یک سبد پلاستیکی برای جدا کردن قارچ کفیر از مایع آن
 5. یک قاشق چوبی یا پلاستیکی

این وسائل در هر آشپزخانه ای وجود دارد، پس شما به راحتی می توانید، با داشتن کمی قارچ کفیر، دوغ کفیر را در منزل تهیه نمائید.

نکته جالب اینجاست که با یکبار تهیه قارچ کفیر، می توانید بارها از آن استفاده نمائید، و نیازی به خرید مجدد آن وجود ندارد. و اینکه، این قارچ طی فرآیند تهیه دوغ کفیر، رشد و نمو می نماید و مقدار آن افزایش می یابد، تا شما بتوانید مقدار بیشتری کفیر تهیه نمائید و یا مازاد قارچ مورد نیاز خود را به عزیزانتان هدیه دهید.

الف) قرار دادن قارچ کفیر در داخل ظرف شیشه ای

اگر برای اولین بار است که از قارچ ها استفاده می نمائید، ابتدا ۳۰ گرم قارچ کفیر را در سبد پلاستیکی ریخته و با یک لیوان آب معدنی شستشو دهید، توجه نمائید که حتما از آبی استفاده نمائید که کلر نداشته باشد، چون کلر و کلا مواد شیمیائی بر کیفیت و فرآیند تولید کفیر اثر منفی دارند پس برای شستن قارچ کفیر به هیچ عنوان از آب لوله کشی استفاده ننمائید. کفیر های شسته شده را در داخل ظرف شیشه ای قرار دهید. به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای تهیه کفیر استفاده ننمائید. توجه نمائید، برای هر بار استفاده از دانه های کفیر، نیازی به شستن آنها نمی باشد.

قرار دادن قارچ کفیر در داخل ظرف شیشه ای

ب) اضافه کردن شیر به ظرف

دو لیوان شیر را در ظرف درب بسته، مدت کوتاهی بیرون از یخچال می گذاریم تا هم دما با درجه حرارت محیط خانه شود، سپس شیر را به قارچ های داخل ظرف شیشه ای اضافه کنید و  با قاشق چوبی یا پلاستیکی، به آرامی شیر و قارچ ها را برای ۱۰ ثانیه هم بزنید. برای گرم کردن شیر به هیچ عنوان از ماکروفر استفاده ننمائید

توجه نمائید که حتما از شیر پاستوریزه تولید روزانه که دارای تاریخ مصرف حداکثر ۴ روزه می باشند، استفاده نمائید. به هیچ عنوان از شیر های با ماندگاری طولانی، مثلا شیر های پاکتی با ماندگاری بیش از ۱۰ روز استفاده ننمائید، چون مواد نگهدارنده این گونه شیرها، قارچ های شما را از بین خواهد برد.

ظرف را طوری پر نمائید که حداقل دو تا چهار سانت از سر ظرف خالی بماند. بهتر است از انواع شیر کم چرب برای تولید کفیر استفاده نمائید. هر چه شیر طبیعی تر باشد (اصطلاحا ارگانیک تر) کیفیت محصول نهائی بهتر می شود.

اضافه کردن شیر به ظرف و هم زدن آن

ج) بستن درب ظرف و قرار دادن آن در کمد تاریک برای تخمیر شیر و تبدیل شدن به کفیر

درب ظرف شیشه را با دو لایه پارچه ضخیم و کمی نخ محکم می بندیم و آنرا در داخل مکانی تاریک مانند کمد یا کابینت آشپزخانه با درجه حرار۲۰ تا ۲۴ درجه (حرارت معمولی خانه) برای مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت قرار می دهیم. برای بستن ظرف می توانیم از درب آن نیز استفاده نمائیم، که آنرا می باید به صورت معمولی ببندیم، یعنی نه خیلی سفت یا از درب ها دو لایه که دارای هواکش مختص خروج گاز تخمیر می باشند استفاده نمائید.

حدودا پس از ۱۲ ساعت اگر سری به ظرف بزنید، دانه های زرد رنگ کشک مانندی را درانتهای آن خواهید دید، که یعنی شیر در حال تخمیر و تبدیل شدن به کفیر می باشد.

 

بستن درب ظرف کفیر

د)جدا سازی قارچ کفیر از دوغ کفیر

پس از طی شدن زمان تخمیر، کفیر شما آماده خوردن می باشد، برای جداسازی دوغ از دانه های قارچ کفیر از سبد پلاستیکی استفاده نمائید، ابتدا شیشه را خوب تکان دهید تا محتویات ظرف یکدست گردند و قارچ ها راحتتر از مایع کفیر جدا شوند، سپس ظرفی را در زیر سبد قرار دهید و محتویات شیشه را در داخل سبد خالی نمائید، با کمک قاشق چوبی با ملایمت محتویات را جابجا نمائید تا مایع کفیر کاملا از قارچ ها جدا شده و به داخل ظرف زیرین آن وارد شود.

جداسازی دوغ کفیر از دانه های آن

کفیر جدا شده را می توانید مستقیما میل نمائید و یا با آن دسرها و غذاهای خوشمزه درست کنید. یا برای مدت ۱۰ روز در داخل یخچال و در ظرف شیشه ای نگهداری و مصرف نمائید.

برای تولید مجدد کفیر می توانید مجددا از قارچ های جدا شده استفاده نمائید و مراحل بالا را از الف تا ج تکرار نمائید.

ریزه کاری های تهیه کفیر

همانطور که خواندید، طرز تهیه کفیر در منزل به راحتی آب خوردن می باشد و با توجه به خواص کفیر ارزش وقت وهزینه ای که برای آن می گذاریم را دارد؛ حال به چند ریزه کاری که در تولید کفیر تاثیر دارند می پردازیم.

زمان تخمیر شیر و تبدیل به کفیر

زمان تخمیر شیر پس از اختلاط با قارچ کفیر بسته به درجه حرارت محیط چیزی بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت می باشد. هرچه درجه حرارت محیط پائینتر باشد زمان تخمیر طولانی تر خواهد شد. و با درجه حرارت بیشتر مدت زمان تخمیر کوتاه تر خواهد شد. در هر صورت توجه نمائید که دمای مداوم بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد برای قارچ ها کشنده خواهد بود.

هرچقدر زمان تخمیر کوتاه تر باشد، محصول کفیر تولید شده، شل تر و طعمی شیرین تر خواهند داشت. اگر زمان تخمیر طولانی تر شود، کفیر تولید شده سفت تر می شود و آب آن جدا خواهد شد و در ته ظرف قرار می گیرد، و کفیر طعمی ترش تری خواهد داشت.

معمولا کفیری که در دمای پائین تخمیر گردیده، طعم شیرین تری دارد، و کفیری که در دمای بالاتر تخمیر گردیده سریعتر طعم ترش پیدا خواهد نمود.

توجه نمائید که زمانی که آب در ته ظرف تخمیر جدا شده (حالت بریده شدن شیر)، مشکلی برای خوردن آن وجود ندارد، و با تکان دادن محتویات، آنرا یکدست نمائید و سپس از دانه های کفیر جدا نمائید.

از نظر خواص کفیری که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت، تولید شده ضد یبوست می باشد و کفیری که تخمیر آن بیش از ۶۰ ساعت طول کشیده است یبوست زا خواهد بود.

درجه حرارت مناسب در مدت تخمیر

بهترین درجه حرارت برای تولید کفیر در زمان تخمیر چیزی بین ۱۸ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد. تحقیقات نشان داده است که بیش از ۳۰ باکتری مختلف و ۲۵ موجود تک سلولی (خمیر ترش) مختلف در قارچ های کفیر وجود دارند که هر کدام از این باکتری ها و موجودات تک سلولی دمای حرارت خاص خود را برای فعالیت نیاز دارند، به همین علت در حرارت مداوم پائین و یا مداوم بالا، حتی با زمان قرار گیری طولانی، تخمیر به صورت کامل صورت نمی گیرد، و احتمالا کفیر تولید شده دارای خواص کمتری می شود.

برای تهیه کفیر با کیفیت نیاز به ایجاد مکانی با دمای متعادل، و متغیر می باشد، پس تغییر حرارت بین ۱۸ تا ۲۸ درجه در زمان تخمیر یک اصل مهم برای داشتن کفیری پرخاصیت می باشد. معمولا تغییرات دمای محیط کابینت آشپزخانه یک خانه معمولی در خلال ۲۴ ساعت برای تولید کفیر با کیفیت مناسب می باشد. تغییرات دما در این محدوده باعث فعالیت تعداد بیشتری از انواع باکتری ها و تک سلولی ها خواهد شد و کفیر تولید شده خواص بیشتری خواهد داشت.

به هر حال توجه نمائید که برای تولید کفیر پرخاصیت، دمای محیط قرار گرفتن ظرف مخلوط شیر و قارچ کفیر برای تخمیر، کمتر از ۱۸ و بیشتر از ۲۸ درجه سانتیگراد به صورت مداوم نباشد. برای اطمینان، بهتر است از یک دما سنج محیطی معمولی که در تمامی داروخانه ها به فروش می رسد استفاده نمائید.

نوع شیر و تاثیر آن بر کفیر تولید شده

معمولا برای تولید کفیر از شیر گاو استفاده می نمایند اما برای تولید کفیر می توان از انواع مختلف شیر با درصد چربی های مختلف استفاده کرد، شیر هایی مانند:

 • شیر گاو
 • شیر بز
 • شیر میش
 • شیر شتر
 • شیر نارگیل
 • شیر سویا
 • شیر بادام
 • مخلوط ماست و شیر

کفیر تولید شده با هر نوع شیر دارای خواص و طعم خاص خود می باشد،  نمی توان گفت که کدامیک از آنها از نظر خواص و یا طعم برتری دارد و بنا به سلیقه و مزاج هر فرد می تواند یکی از آنها ارجحیت داشته باشد. هرچند کفیر تولید شده با شیر تازه بز و گاوی که فقط با علف تازه تغذیه کرده است، بیشترین طرفدار را دارد.

بعضی ترجیح می دهند که کفیر آنها ترش و گازدار و با طعمی قوی باشد که در این صورت مخلوط ماست و شیر گاو را برای تولید کفیر، در دمای پائین تر و مدت زمان تخمیر طولانی تر به کار می برند و پس از جداسازی کفیر را مجددا در دمای محیط برای یکروز دیگر باقی می گذارند.

بعضی دوست دارند کفیر آنها شیرین و لطیف باشد و برای تولید کفیر از شیر نارگیل یا سویا در دمای بالاتر و زمان تخمیر کوتاه تر استفاده می نمایند.

بعضی کفیر سفت و چرب تر را ترجیح می دهند و برای تولید آن از شیر های با درصد چربی بالا استفاده می نمایند و یا کمی خامه نیز در ابتدا به شیر خود اضافه می کنند.

بعضی از افراد به شیر گاو حساسیت دارند و از شیر های سویا و بادام استفاده می نمایند.

بعضی تمایل به طعمی منحصر به فرد دارند؛ که با مخلوط مساوی شیر بز و شیر نارگیل یا بادام کفیر درست می نمایند.

خلاصه اینکه کفیر تولید شده با هر کدام از این شیر ها خاصیت و طعم خاص خود را داشته و انتخاب آن سلیقه ای می باشد و تاثیر خواص آنها نیز بستگی به مزاج افراد دارد. توصیه ما تولید کفیر با هرکدام از این شیرها و امتحان آنها در شرایط تولید مختلف می باشد، تا بهترین کفیر از نظر خودتان را پیدا نمائید.

نکته: قارچ کفیر در شیر های که منشاء گیاهی دارند رشد و افزایش پیدا نخواهند کرد و صرفا آن ها را تخمیر می نمایند. در واقع امکان رشد و افزایش قارچ کفیر فقط در شیر گرفته شده از پستانداران وجود دارد.

انتخاب ظرف برای تخمیر

بهترین ظروف برای تخمیر و تولید کفیر، ظروف شیشه ای به خصوص کریستال می باشد، هر چند می توان از ظروف پلاستیک نیز استفاده نمود ولی به دلیل وجود PBA در ظروف پلاستیکی اینکار توصیه نمی شود. البته به صورت سنتی در کوه های قفقاز، کفیر در مشک های چرمی تولید می شود.

چون در هنگام تخمیر شیر، اسید لاکتیک تولید می شود،  ظروف فلزی، بخصوص مسی و آلومینیومی اصلا برای اینکار مناسب نمی باشند.

مسائل بهداشتی هنگام تولید کفیر

اصلا شک ننمائید که کفیر را مانند هر ماده غذائی دیگر باید به صورت بهداشتی تهیه نمائید. پس توجه نمائید که تمامی ظروف را پس از هر بار استفاده خوب بشوئید و اجازه دهید کاملا خشک شوند. از تماس ظروف با دیگر مواد غذائی به خصوص مرغ، گوشت و سبزیجات جلوگیری نمائید.

پس از هر چند بار استفاده از قارچ های کفیر آنها را با کمی آب معدنی هم دما با محیط (آبی که کلر و نیترات نداشته باشد و با محیط خانه هم دما شده است.) شستشو دهید. شستشو را در صورتی که قارچ های شما بیش از اندازه زرد شوند ویا بوی نامطبوعی دارند با آب بیشتری انجام دهید.البته نیازی به شستشوی قارچ ها در هر بار استفاده نیست چون شستشو اثر منفی در تولید و رشد قارچ ها خواهند گذاشت.

حتما از جای مطمئنی اولین قارچ های خود را تهیه نمائید، تا از ابتدا با قارچ های باکیفیت و بهداشتی کار خود را آغاز نمائید. مجموعه ما تلاش بسیاری برای تهیه بهداشتی و با کیفیت قارچ های کفیر خود به کار می برد تا این قارچ ها با کیفیت بالائی به دست شما برسد. با سفارش آنلاین فروش قارچ کفیر از مجموعه ما، مطمئن باشید که قارچ با کیفیتی بدست شما خواهد رسید.

از قرار دادن ظرف تخمیر در محیط مرطوب خودداری نمائید.

نگهداری قارچ کفیر

بهترین نوع نگهداری از قارچ کفیر زمانی می باشد که شما در حال تولید کفیر می باشید و قارچ ها در شیر تازه و در دمای محیط در کنج تاریک کابینت مشغول تولید کفیر می باشند و در هر ۲۴ ساعت کفیر تولید شده جدا شده و شیر تازه دریافت می کنند.

اگر برای مدتی کوتاه نیازی به تولید کفیر ندارید مثلا وقتی برای بیش از ۳ روز به مسافرت می روید، قارچ ها را در داخل شیر تازه بریزید و در داخل یخچال قرار دهید (درجه حرارت بین ۴ تا ۷ سانتیگراد)، در این حالت پس از ۷ روز شیر تبدیل به کفیری شیرین و خاص خواهد شد.

قارچ کفیر موجود مقاومی می باشند، و به سختی از بین می روند؛ هر چند که شرایط نا مساعد می تواند بر تولیدات اولیه آنها تاثیر مخربی داشته باشند ولی پس از مدتی کوتاه با قرار گرفتن در شرایط مساعد دوباره به قدرت تولید اولیه خود بر خواهند گشت.

با قرار دادن قارچ کفیر در شیر تازه و نگهداری در یخچال می توانید آنها را تا حداکثر ۱۰ روز به حال خود رها نمائید. برای استفاده مجدد از این قارچ ها ابتدا آنها را با قرار دادن ظرف خارج از یخچال به دمای محیط برسانید سپس با سبد پلاستیکی آنرا جدا نمائید و برای تولید کفیر استفاده نمائید. برای مدت بیشتر از ۱۰ روز، باید هر ده روز کفیر تولید شده را جدا و شیر تازه به آنها بدهید.

بهتر است قارچ های کفیر را بعد از هر ۵ تا ۷ بار استفاده در داخل سبد پلاستیکی ریخته و با کمی آب معدنی که با محیط هم دما شده است و دارای کلر، فلوراید و نیترات نباشد شستشو دهید تا اگر باکتری های نامناسبی بر روی قارچ ها وجود دارند شسته شوند. البته توجه نمائید که شستشوی مداوم قارچ ها پس از هر بار استفاده اصلا توصیه نمی شود.

کلا سعی کنید که استرس اختلاف دمای شدید به قارچ ها وارد نشود، مثلا ابتدا شیر را به درجه حرارت محیط برسانید، سپس قارچ ها را به آن اضافه نمائید یا برای شستن قارچ ها از آب خیلی گرم و یا سرد استفاده ننمائید، ابتدا آب را به درجه حرارت محیط اطراف قارچ ها برسانید سپس از آن استفاده نمائید. یا قارچ کفیر داخل یخچال را به شیر هم دما شده با محیط اضافه ننمائید.

هر ۳ ماه یکبار، قارچ های کفیر خود را به مدت ۱۲ تا ۲۴  ساعت در آب معدنی هم دما با محیط که بدون نیترات، فلوراید و کلر باشد قرار دهید تا آنها کمی استراحت نمایند، این آب را حتما نوش جان نمائید که خواص آن نیز کمی از کفیر ندارد.

قارچ کفیر در درجه حرارت  بین ۴ تا ۳۷ درجه سانتیگراد زنده می ماند، پس به هیچ عنوان قارچ کفیر را منجمد ننمائید و یا نجوشانید چون مانند هر موجود زنده دیگری از بین می رود.

از قرار گرفتن دانه های قارچ کفیر مقابل نور برای مدت طولانی و یا نور مستقیم خورشید حتی برای مدت کوتاه جلوگیری نمائید.

مقدار قارچ برای تولید کفیر

مقدار متداول حدود ۳۵ گرم برای نیم لیتر شیر در مدت ۱۸ ساعت و در درمای ۱۸ تا ۲۴ درجه می باشد. اما تقریبا محدودیتی برای تغییر این مولفه ها در یک رنج معقول وجود ندارد. مثلا اگر از ۶۰ گرم قارچ کفیر در نیم لیتر شیر استفاده نمائید در ۱۲ ساعت کفیر تولید می شود. در واقع با افزایش مقدار قارچ کفیر، سرعت تخمیر بیشتر خواهد شد و کفیر زودتر ترش مزه خواهد شد و زودتر آب آن جدا و در ته ظرف قرار خواهد گرفت، که البته هیچ مشکلی برای خوردن ندارد.

نکته بسیار مهم: حداکثر حجم ظرفی که برای تخمیر استفاده می نمائید نباید از ۳ لیتر بیشتر باشد (حداقل قارچ مورد نیاز برای ظرف ۳ لیتری ۱۳۰ گرم می باشد)، در واقع اگر میخواهید مقدار بیشتر از ۳ لیتر شیر را تخمیر نمائید، نمی توانید مقدار قارچ را در یک ظرف افزایش دهید و حتما باید از ظروف جداگانه استفاده نمائید. عدم رعایت این نکته منجر به فاسد شدن شیر قبل از تخمیر شدن خواهد شد و امکان ابتلا به بیماری های گوارشی با مصرف کفیر تولید شده را خواهد داشت.

نگهداری کفیر تولید شده

پس از جدا سازی کفیر از قارچ کفیر، کفیر تولید شده را در داخل ظروف شیشه ای در داخل یخچال قرار دهید، و در مدت ۱۰ روز میل نمائید.

بعضی از افراد ترجیح می دهند که کفیر جدا شده از قارچ ها را مجددا برای حداکثر ۲۴ ساعت دیگر در دمای محیط قرار دهند؛ که به اینکار تخمیر مجدد کفیر می گویند، اعتقاد بر این است که با اینکار خواص ریز مغذی های کفیر بیشتر می شود.

تخمیر مجدد کفیر تولید شده بدون قارچ

برای داشتن کفیری با طعم قوی تر و با خواصی ریز مغذی بیشتر می توان کفیر تولید شده را  در یک ظرف شیشه ای تمیز ریخته و مجددا برای یک تا سه روز در محیطی  تاریک با دمای ۱۰ تا  ۲۲ درجه سانتیگراد یا همان دمای خانه نگهداری نمائید، در این صورت کفیر شما طعمی قوی تر و ترش تر پیدا خواهد نمود و گازدار خواهد شد، ضمن اینکه ویتامین های گروه B آن افزایش چشمگیری پیدا خواهد نمود هر چند که خواص پروبیوتیک آن کاهش می یابد. البته در این صورت کفیر به دوبخش چکیده طوری در رو و آب در زیر مجزا خواهد شد، که برای استفاده باید آن ها را هم زده تا یکدست شوند.

دیدگاه‌ها

تشکر از دست اندرکاران سایت گفیر

سلام بسیار از این سایت پربار و خودمونی که با ارائه مطالب بسیار مفید و راحت به سلامتی خانواده می اندیشد سپاسگزار و ممنونم و آرزوی موفقیتشان را از خداوند قادر متعال خواستارم

کفیر

بهتر است اول یک گاو شیرده هم تهیه کنید تا کفیر تازه‌تری درست کنید !! مرد حسابی چه کسی این همه وقت و حوصله داره که در خانه در کمد آشپزخانه کفیر درست کنه و قارچ آنرا جدا کنه و شستشو دهد و غیره !!! در بسته‌های نیم لیتری و یک لیتری با کیفیت عالی قابل خرید و تهیه است،

اصلا کار سختی نیست و بعد از

اصلا کار سختی نیست و بعد از یک مدت کاملا روتین میشه و عادت میکنید. حداقل از دم کردن برنج یا پختن قورمه سبزی که بهتره. خواصش نسبت به انواع کارخونه ای خیلی بیشتره و نگهدارنده هم نداره

تشکر

واقعا درست میفرمایید . هر کسی برای سلامتی بیشتر تلاش کند به نفعش است

خیلی ها حوصله دارند از جمله

خیلی ها حوصله دارند از جمله خودم و کلی از اطرافیانم که قارچ بهشون دادم اصلا هم کار سختی نیست

بسیار کار راحتی هست

بسیار کار راحتی هست من مدتی هست استفاده می کنم و عالی هست . ماست و دوغ اماده کفیر اصلا خاصیت نداره فقط اسمش کفیر هست. ممنون از سایت عالی بود

توصیح بیشتری بدونم برای تهیه کفیر خونگی

سلام میشه بفرماین اگر نخوایم کفیر وبخریم مرحله تهیه اولیه ش ب چه صورته همسر من بیماری سرطان دارن و من تازه شنیدم کفیر ماده ای هست ک خیلی مفیده

اتفاقا من دارم انجام میدم

اتفاقا من دارم انجام میدم خیلیم عالیه .تازه دوغ که آماده شد با سبزی صحرایی مخلوط می کنم و میذارم یه روز دیگه بمونه فوق العاده است ممنون از سایت خوب و اطلاعات مفید سایت

کوه که نمیخوا بکنه که،همچین

کوه که نمیخوا بکنه که،همچین میگین کی میتونه انگار چی هست یه بچه ی ۱۰ ۱۲ ساله هم از پسش برمیاد،خیلی بهتره آدم خودش تهیه کنه تا از بازار بگیره که معلوم نیست چی هست

کفیر

دقیقا

بسیار راحته

دقیقا پسر ۹ ساله‌ی من ، خودش دوغ کفیر درست میکنه

کفیر

اتفاقا برای شما که نه اعصاب دارید نه حوصله خیلی مفید است. درضمن کیفیت کفیر خانگی زمین تا آسمان با کفیر تجاری متفاوت است، اگه خورده بودید، چنین کامنتی نمیذاشتید .چون متوجه تفاوتش نیستید.

شما واقعا تنبل هستید انسان

شما واقعا تنبل هستید انسان برای سلامتی خود همه گاری باید انجام بده با همین کار ها هست که مریض میشید اونموقع دیگه فایده ای نداره

فوق العاده کار راحتی، پس

فوق العاده کار راحتی، پس اینطور که شما میفرمایید، غذا درست نکنیم بیرون آماده اش هست، کلا غذا نخوریم چون باید اول تدارک ببینیم بعد آماده سرو بعد جمع و جور کنیم و شست و شو و مرتب،فکر نمیکنم تمام مراحلی که ایشون توضیح دادن از پختن غذا و خوردن و شستن اش جمع کردن سختر باشه

شما بخر اگر حالش رو نداری

شما بخر اگر حالش رو نداری مجبور نیستی که حتما درست کنی ولی اکثریت افراد حوصله و وقتش رو دارند به خصوص وقتی پای سلامتی شون در میان باشه، تازه از انجام این کار لذت هم می برند. تو خونه ما که سر انجام این کار رقابت هم میشه 

شما درست نکن

همچین میگی انگار زورت کردن. کار به این راحتی نه هزینه داره نه زحمت. شما دوست نداری درست نکن.

کفیر

هرکسی که به فکر سلامتی و غذای سالم باشه حوصله این چیزا رو هم داره. شما اگه حوصله ندهری چرا اصلا خوندی این مطلب رو

ما بیشتر از سه ماه که داریم

ما بیشتر از سه ماه که داریم این کار رو می کنیم و اصلا هم بیکار نیستیم فقط به سلامتی مون اهمیت می دیم به نظر تو دوران کرونا خیلی خوب که مصرف شه

اصلا هیچ مشکلی نیست

با عرض سلام ما چند ساله که کفیر رو خودمون تهیه میکنیم.واقعا زحمتش اندازه یه دم‌کردن برنج هستو خیلی ساده و راحته.حداقل از کفیرای پاستوریزه استفاده نمیکنیم که نمیدونیم چطور و با چی درست میشه

توضیحاتش شاید سخت باشه ولی

توضیحاتش شاید سخت باشه ولی مراحلش خیلی راحته در ضمن کفیری که داخل منزل تهیه میشود قابل مقایسه با نمونه های بیرونی نمیباشد

دوغ کفیر

من و خیلی از افراد دیگه خیلی خوب از قارچهای کفیرمون نگهداری میکنیم و دوغ بسیار خوب و خوش طعمی ازش میگیریم .شما اعصاب نداری نخون ...این مطالب رو برای ماهایی که قارچ کفیر داریم گذاشتن

کفیر

همه خانواده ما همیشه درست میکنیم کار بسیار راحتیه. کفیر بازار تقلبیه اصل نیست

آفرین! و تشکر بابت مطالب مفید سایت

واقعا آفرین به این هنر بازاریابی تون! چیزی که تو ایران اصلا وجود نداره :) اطلاعات موردنیاز در رابطه با محصول رو درست و علمی در اختیار مردم قرار می دین و در عین حال تبلیغ محصول تون رو هم انجام دادین هر چقدر که از تبلیغ های پوچ و مسخره و رنگی رنگی خسته شده بودم, از این کار شما واقعا لذت بردم براتون ارزوی موفقیت دارم     

تشكر

با درود و سپاس فراوان كه در تهيه اين مجموعه علمى و مفيد زحمت كشيده ايد و با مطرح نمودن روش صحيح و بيان ساده در جهت ارتقاء سلامت جامعه تلاش مينمائيد. 

ماست چکیده کفیر!

با عرض سلام و تشکر بایت مطالب مفید شما، ســـوالـــم اینه که میشه ماست کفیر حاصل از تخمیر قارچ کفیر را در کیسه نخی بریزیم و به صورت ماست چکیده در بیاوریم؟

بله

بله

با رفتن آب از ماست و چکیده

با رفتن آب از ماست و چکیده شدنش خواص پروبیوتیک اون از بین نمیره ؟

ماست کفير چکيده

در صورت ريختن ماست کفير در داخل کيسه نخي بعد از يک تا دو روز آب آن رفته و کفير به صورت چکيده در مي آيد

تشکر

بسیار عالی بود وقابل استفاده بسیار متشکر وسپاسگزارم

باتشکر از مطالب مفید.ازکفیر

باتشکر از مطالب مفید.ازکفیر به دست اومده که غلیظ هست میشه اب اضافه کرد ومانند دوغ استفاده کرد؟  

با سلام بله حتما میشه آب

با سلام بله حتما میشه آب اضافه کرد البته من کمی نمک و پودر نعناع هم اضافه می کنم تا دوغ خوش طعم تری بدیت بیاد .

لطفا جواب بدین

سلام.من به تازگی قارچ کفیر تهیه کردم.دو دفه اول ماست خوبی تولید شد بعد از اون من به مدت یه روز تو آب گذاشتمش شایدم دو رور.و ازاون روز کفیرا یه ببویی گرفته یکم شبیه بوی جوراب.دوبارم کامل خود کفیرا و شیشه رو شستم ولی هنوز یکم اون بو هست.دیگه ام وقتی در ظرفو باز میکنم صدای خارج شدن گازو نمیده.ماستی ک تولید میشه خیلی شل و شیرینه اینکه شما گفتین تا ۲۴ ساعت نهایت بمونه برا ترشسدن ماست نمیشه تا ۴۸ ساعت نگه داشت؟ و ابنکه تا چند رور میشه تو آب بزاریم؟ من تو یه سایت خوندم تا ۷ روز میشه تو اب باشه اخهما اینقدی ک مایت تولید میشه مصرف نداریم برا همین زمانای زیادی لازم میشه آب روش بریزم اشکال نداره؟ میشه لطفا جواب سوالامو بدین؟ تو چندتا سایت گشتم جوابی پیدا نکردم.لطفا اگه میشه جوابشو بفرستین به ایمیلم.ممنون

این مورد قبلا هم برای یکی از

این مورد قبلا هم برای یکی از استفاده کنندگان دیگر پیش آمده که به طور کامل در تالار گفتگو کفیر در این لینک به آن پرداخته شده است، در کل نگه داری قارچ کفیر بیش از ۲۴ ساعت در آب باعث ضعیف شدن قارچ ها شده و توانائی قارچ ها را کم می نماید.
 

تادو ماه پیش من دچار ارتروز زانو ،درد مفصل.

درد زانو ومفصل واستخوان درد وسستی اعضا وگرفتگی عضلات مرا زمین گیر کرده بود با مصرف کفیر خانگی خیلی خوب شده ام برا ضربان قلب روزی یک قرص نور تریپتلین۱۰مصرفداشتم. الان یک روز در میان. ووی چند روز در میان مصرف میکنم به جای اب هم کفیر میل مینمایم اما دو درجه فشار خونم. بلا رفته وداروی فشارخون را دو برابر نموده ام با این خاصیت فوق العاده وبی نظیر کمی نگرانم لطفن علت را برام در صورت امکان توضیح فرمایید .کفیر باب النجات من شده خیلی از شما تشکر وقدر دانی میکنم من بعد از ۵سال مراجعه به دکتر خوب نشدم در حالیکه دو ماه مصرف کفیر شفا ونجات یافته ام از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم کلا بهبود یافته ام فقط مشکل فشار خونم باقی ماندن لطفن راهنماییم فرمایید تمامی موارد اعلامی را دقیقا رعایت میکنم. زبانم از رانمایی شما عاجز است خاوند اجرتان افزون کند.

فشار خون

کفیر میزان گلبولهای قرمز خون را زیاد می کنه شاید علت فشار خون شما همین باشه. . . با مصرف آب غوره فشار خوت را پایین بیاورید  

فشارخون

افزایش گلبولهای خون موجب افزایش خلط دم تو بدن میشه وافزایش این خلط باعث فشار خون گرم میشه که بهترین راه درمانش حجامته به یکی از موسسات طب سنتی تشریف ببریدوحجامت کنید اتفاقا ایام هفتم حزیران هم نزدیکه ومناسب حجامته پس با یه تیر دو نشون بزنید موفق باشید  

مقدار وزنی مناسب برای تهیه یک کفیر

سلام و عرض خسته نباشید و تبریک بابت حرکت تجاری بسیار خوب شما و همینطور سایت اطلاع رسانی شفاف و مفیدتون. میخواستم سوال کنم مقدار مناسب رو برای تهیه دو لیوان کفیر حدود ۳۰ گرم ذکر کردید در تمام منابع سایت ،‌ در سایت تخفیفان که فروش دارید، مقدار فروش ۲۰ گرم اعلام شده، این تفاوت ۱۰ گرم ، در کیفیت کفیر تولید شده تاثیر نمیگذارد؟

با تشکر از ابراز لطفتان

با تشکر از ابراز لطفتان. از نظر خاصیتی تاثیری نخواهد گذاشت،  فقط احتمالا کفیر شما کمی شل تر خواهد بود که اگر کمی بیشتر به آن زمان دهید مثلا ۳۰ ساعت برای تخمیر زمان بگذارید، کفیر معادل ۳۰ گرمی در ۲۴ ساعت خواهد شد.

البته همین هم سلیقه ای می باشد و بستگی به طبع شما دارد، یعنی شاید شما کفیر شل تر و شیرین تر را به کفیر کرمی و ترش تر ترجیح دهید و در آینده که قارچ های شما زیاد شد نیز به جای ۲۴ ساعت ۱۲ ساعته کفیر را از قارچ ها جدا نمائید. توجه نمائید که این قارچ ها به سرعت تکثیر می شوند و با حدود یک ماه استفاده، مقدار قارچ شما به بیشتر از ۳۰ گرم خواهد رسید.

به هر حال توصیه ما استفاده از شیر های مختلف چه از نظر مقدار چربی و چه از نظر نوع آن و تخمیر در دماهای مختلف برای تهیه کفیر می باشد تا کفیری که دقیقا با طبعتان سازگار باشد را پیدا نمائید.

سلام

سلام

من مى خوام اين قارچ رو سفارش بدم، ولى چند سوال برام پيش اومده. 

 • ١-اول اينكه محصول توليد اين قارچ دوغ هست يا ماست؟ يعنى براى داشتن دوغ بايد محصول با اب رقيق شه يا نه؟
 • ٢- طعم ماست يا دوغ توليد شده مثل ماست و دوغ هاى بازار هست يا تفاوت داره؟
 • ٣-تو بعضى سايت ها نوشته شده دوغى گازدار توليد مى شه و بعضى ديگر نوشته بدون گاز هست! كدوم درسته!؟
 • ٤-بهتره از شيرهاى بسته بندى استفاده بشه و يا شيرهايى كه به صورت فله با چربى بيشتر و مستقيم از گاودارى مياد استفاده كنيم؟

خيلي ممنون

کفیر، نسبت به طرز تهیه آن

کفیر، نسبت به طرز تهیه آن چیزی شبیه به ماست و یا دوغ می باشد، یعنی هم می توان آنرا طوری تهیه نمود که شل و آبلکی شبیه دوغ شود؛ هم سفت و کرمی شبیه ماست. البته نه دوغ می باشد نه ماست، بلکه اسم آن کفیر است.

طعم کفیر، نسبت به نوع شیر و طرز تهیه آن طیف گسترده اه از طعم ها را پوشش می دهد، از ترش و گازدار تا شیرین و ملس. پس طعم کفیر مورد علاقه تان را با تغییر زمان تخمیر، دما و شیر مصرفی، خودتان باید پیدا نمائید، برای دیدن چگونگی تغییرات طعم کفیر، مطالب همین صفحه را از ابتدا به دقت مطالعه فرمائید.

برای استفاده از کفیر می توانید از هر نوع شیر بهداشتی و پاستوریزه استفاده نمائید. در ارتباط با استفاده از شیر فله از این لینک دیدن فرمائید.

تشکر

ای کاش من وامثال من هم میتونستیم ذره ای به آفریدگان خدا با ارایه مطالب علمی راهکار اصولی تغذیه کمکی مکردیم این مطالب شما  بسیار ارزشمند بوده و امیدوارم مشکل بسیاری از مردم علاج پذیرد وشما نیز پیوسته اطلاع. رسانی فرمایید با سپاس

با تشکر فراوان

من ۲روزه که با این محصول آشنا شدم سوالم اینه، آبی که از صافی جدا میشه قابل مصرف ؟؟؟

آب غلیظ کفیر

بله؛ اگر منظور شما، آب غلیظ جمع شده در میانه ظرف تخمیر می باشد، کاملا قابل مصرف بوده و بسیاری از خواص کفیر در این آب غلیظ می باشد. با مخلوط کردن این آب با مایع سفید رنگ، حاصل کفیر یکدست و ترش خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با دلایل تولید این آب غلیظ این لینک را مطالعه نمائید.
 

حمل قارچ کفیر با هواپیما

سلام من این قارچ ها رو می خوام با خودم به خارج از کشور ببرم. در دمای پایین قسمت بار هواپیما مشکلی برای قارچ ها داخل چمدان رخ نمی دهد؟

قارچ کفیر بسیار مقاوم می باشد

قارچ کفیر، مقاوم می باشد و می تواند شرایط سخت را برای مدتی کوتاه تحمل نماید، البته دمای زیر ۰ درجه و بالای ۶۰ درجه سانتیگراد، این قارچ را به شدت ضعیف نموده و در مدت کوتاهی از بین خواهد برد.

درباره سوال شما، زنده ماندن قارچ کفیر به مدت زمان، مقصد، فصل مسافرت و احتمالا ارتفاع هواپیما بستگی دارد، در بیشتر مسافرت های هوائی؛ کمترین دمای قسمت بار هواپیما، مانند دمای یخچال می باشد، و من ندیدم که مایعات قسمت بار هواپیما منجمد شده باشند. به هر حال اگر در سفر شما، دمای این قسمت به درجه یخ زدگی نرسد، مشکلی در حمل و نقل این قارچ با هواپیما در قسمت بار آن نخواهید داشت.

کفیر را در کجا نگهداری کنم

سلام خسته نباشید.مدتیه کفیر نگهداری میکنم  داخل کابینت و جای تاریک نگهداریش کردم الان شنیدم باید توی یخچال نگهداری بشه تا کپک نزنه حالا از کجا بفهمم کپک زده یا خیر.ممنون

طرز نگهداری قارچ کفیر

همانطور که در قسمت طرز نگهداری قارچ کفیر در همین صفحه قسمت ریزه کاری ها آمده: بهترین نوع نگهداری از قارچ کفیر زمانی می باشد که شما در حال تولید کفیر می باشید و قارچ ها در شیر تازه و در دمای محیط در کنج تاریک کابینت مشغول تولید کفیر می باشند و در هر ۲۴ ساعت کفیر تولید شده جدا شده و شیر تازه دریافت می کنند.

اگر برای مدتی کوتاه نیازی به تولید کفیر ندارید مثلا وقتی برای بیش از ۳ روز به مسافرت می روید، قارچ ها را در داخل شیر تازه بریزید و در داخل یخچال قرار دهید (درجه حرارت بین ۴ تا ۷ سانتیگراد)، در این حالت پس از ۷ روز شیر تبدیل به کفیری شیرین و خاص خواهد شد.

با قرار دادن قارچ کفیر در شیر تازه و نگهداری در یخچال می توانید آنها را تا ۱۰ روز به حال خود رها نمائید. برای استفاده مجدد از این قارچ ها ابتدا آنها را با قرار دادن ظرف خارج از یخچال به دمای محیط برسانید سپس با سبد پلاستیکی آنرا جدا نمائید و برای تولید کفیر استفاده نمائید.

اگر برای مدتی بیشتر از ۱۰ روز می خواهید آنها را در یخچال نگهدارید، هر ده روز شیر آنها را عوض نمائید.

ضمنا در صورت خراب شدن، کپک زدگی و بوی خرابی در کفیر و قارچ کفیر کاملا مشخص و قابل تشخییص می باشد. که در این صورت آنها را به طور کامل دور بریزید.

لزج بودن قارچ

سلام باسپاس از سایت بسیار عالیتان یکی از دوستان مقداری قارچ کفیر بهم داده است که ماست آن کمی لزج می باشد ، سوالم این است که ایا این حالت لزج بودن طبیعی است البته وقتی قارچ را با اب می شویم مانند قارچ در تصویر می باشد، تمامی موارد سایت را مطالعه کرده ام ولی مطلبی در این خصوص نیافتم

لزجی بیش از اندازه کفیر

به طور طبیعی قارچ کفیر و کفیر کمی لزج می باشند، البته مقدار این لزجی به طرز نگهداری و تهیه کفیر برمی گردد، هر چه قدر ماست و یا قارچ کفیر لزج تر باشد قدرت تخمیر کنندگی آن بیشتر می شود و کفیر تولید شده ترش ترو احتمالا اشتها آور تر خواهد شد. برای جلوگیری از لزجی بیش از حد، دو مورد زیر را انجام دهید: در هر بار تهیه کفیر ظرف آن را باید کامل شستشو دهید و خشک کنید و سپس مجددا شیر و قارچ را در آن مخلوط نمائید. (برای راحتی کار از دو ظرف استفاده نمائید، یکی را بشوئید و بگذارید کاملا خشک شود و از دیگری استفاده نمائید.) پس از هر ۷ یا ۸ بار تولید کفیر، قارچ ها را با کمی آب جوشیده و خنک شده کاملا شستشو دهید تا لزجی آن به حالت نرمال برسد.

با تشکر از راهنمائیهای شما

با تشکر از راهنمائیهای شما ودست اندرکاران سایت کفیر که این اطلاعات را در احتیار ما گذاشتید

کفیر حاصل شده به صورت یک دست

کفیر حاصل شده به صورت یک دست نیست.بلکه به صورت بریده بریده است.و مانند کفیری که از بیرون تهیه میشود نیست. علت را چه میدانید؟

در مورد بریده بریده شدن کفیر

در مورد بریده بریده شدن کفیر قبلا در تالار های گفتگو کفیر بحث شده است، لطفا به این لینک مراجعه نمائید و کل مطلب را مطالعه نمائید.
 

سلام

خیلی ازمطالب خوبتان ممنونم درمورد کفیر یه سوالی داشتم آیا کفیر باهرمزاجی سازگار هست ؟ وطبع کفیرچیست ؟

کفیر بوسیله مخلوط قارچ کفیر در شیر تهیه می شود

خیر، کفیر با تخمیر شیر توسط قارچ کفیر تهیه می شود. اما شربت کمبوجا از قرار دادن قارچ کمبوچا (نوعی دیگر از کلونی مخمرها و باکتری ها) در مخلوط چای دم شده و شکر تهیه می شود که  کلا از هر نظر با هم متفاوت و دو چیز کاملا مجزا هستند.

کفیر تکه تکه

باسلام و تشکر کفیری که من از شما خریدم تکه تکه هست. آیا اینها هم زیاد میشود یا خیر؟ چون من در عکسهای سایتتون مشاهده کردم که اکثرا کفیرها به هم چسبیده هست.

افزایش سرعت تکثیر قارچ کفیر

با تشکر از خرید شما، توجه نمائید که در دو حالت می توان از کفیر عکس گرفت، زمانی که مدت زیادی از آن استفاده شده و شستشویی بر روی آن انجام نگرفته، که به خاطر لزجی و مایعاتی که دور قارچ ها می باشد، به نظر می رسد که آنها یک توده به هم پیوسته هستند، و زمانی که قارچ ها شسته شده که در این صورت قارچ ها کاملا از هم مجزا و قابل تفکیک می باشند. همچنین، ما به جهت افزایش سرعت تکثیر، ظروف تخمیر را به صورت متناوب تکان داده و مواد را به هم می زنیم، و شیر آنها را در زمان های کوتاهتری تعویض می نمائیم، اینکار و مجموعه تمهیدات دیگر باعث جدا ماندن دانه های قارچ و افزایش سرعت رشد آنها می شود، همین قارچ ها را اگر شما مدتی به صورت معمول استفاده نمائید کم کم به صورت یکدست تر، بزرگتر و چسبیده تری در خواهند آمد.

ضمنا این قارچ ها با استفاده مداوم رشد خواهند نمود و افزایش حجمی و وزنی پیدا خواهند کرد، این افزایش نسبت به طرز نگهداری و شرایط تهیه کفیر در هر بار استفاده ۵ تا ۳۰ درصد می باشد.

معمولا سوال خریداران قارچ کفیر پس از یکماه این است که با اضافه قارچ های خود چیکار کنم؟ که به شما پیشنهاد می کنیم که در این ضمینه این مطلب را مطالعه نمائید.

تهیه کفیر یکدست

سلام روزتون بخیر من یک سوال داشتم در مورد کفیر. کفیری که از سایت شما خریداری کردم یک دست و عالی بود. ولی کفیری که خودم درست میکنم و در یخچال میزارم به دو قسمت موادش تقسیم میشه و آب بالا میمونه و مواد پایین و موقع استفاده حتما باید هم بخوره تا یک دست بشه. ولی کفیری که شما دادید اصلا جدا نمیشه موادش و تا آخرین روز یکدست بود. لطفا راهنمایی بفرمائید که چکار بکنم که مثل کفیر شما یکدست بشود و موادش جدا نشود. تشکر

نگران بریده شدن کفیر نباشید،

نگران بریده شدن کفیر نباشید، جدا شدن آب کفیر حکایت از تخمیر بیشتر شیر و افزایش پروبیوتیک های آن دارد، با هم زدن محتویات آنرا یکدست نموده و مصرف نمائید. در این ضمینه مطالعه این مطلب را هم پیشنهاد می نمائیم.

یک روش ساده تهیه کفیر

سلام ضمن تشکر از شما بخاطر ارائه مطالب بسیار علمی و خوب  درباره کفیر ، به نظر می رسد به کار بردن اصطلاح قارچ برای کفیر چندان مناسب نباشد زیرا دانه های کفیر در واقع کلنی  چند نوع باکتری مفید است.

ضمنا من روشی بسیار ساده در تهیه کفیر به کار می برم وتا کنون هم مشکلی نداشته ام:

ابتدا شیر محلی را می جوشانم و پس از سرد شدن(دمای محیط)  شیر را در یک ظرف شیشه ای یا یک بار مصرف ریخته و فقط یک  الی دو کلنی کفیر (به اندازه یک تا دو فندق)  را  با قاشق پلاستیکی تمیز از ظرف قبلی برداشته و در ظرف شیر می اندازم و کمی با ملایمت هم می زنم و بدون هر گونه پوششی در کمد اشپزخانه می گذارم  و ۲۴ ساعت بعد دانه های کفیر را در ظرف جدید گذاشته و روی ان بقیه شیر را  که در یخچال نگهداری کرده ام (با همان دمای یخچال) می ریزم و در کمد تاریک قرار می دهم و هر روز این روند تکرار می کنم.

تا کنون مشکلی نداشته ام.دیگر نیازی به ابکش و کثیف کردن چند ظرف نیست. البته هر از یک هفته  دانه های کفیر را با اب جوشیده سرد شده می شویم.

نگهداری قارچ و استفاده

با سلام.قارچها را درون پارچه کیسه ای نازکی ریخته ام و برای تولید کفیر کیسه را در ظرف شیر میگذارم .و تخمیر انجام میشود.پس از مراحل تخمیر و نگهداری در یخچال کیسه را از درون ظرف ماست خارج کرده و در ظرف آبی (دو سه بار)تکان میدهم تا کفیر های چسبیده به کیسه و داخل آن جدا شود.ضمنا مقدار شیر گاو شاید دو سه برابر نسبتی که میفرمایید میباشد و ماست کفیر خوبی هم میدهد.نظر شما چیست.؟

من چند ماه پيش از شما قارچ

من چند ماه پيش از شما قارچ خريدم و تا حالا هيچ مشكلى نداشتم اما اين چند وقت يكم بيشتر تو يخچال نگهشون داشتم و الان اگر يكم قارچ ها با شير بيشتر بمونن چه تو يخچال و چه در دماى خونه روى اونا يك لايه ى مخملى سفيد مايل به زرد تشكيل مى شه!!! اين عيبى نداره مى شه از كفيرش استفاده كرد؟ ممنون  

مشکلی برای مصرف آن وجود ندارد

با تشکر از شما، در ارتباط با سوال: اگر بو یا مزه نا مطبوعی نداشته باشد، مشکلی برای مصرف کفیر تولید شده به این صورت وجود ندارد. قارچ های کفیر موجودات بسیار مقاوم و تطبیق پذیری می باشند، اگر مدتی آنها را در دمای پائین نگه دارید، سریعا خودشان را با این دما وفق داده و پس از مدتی در دمای پائین هم با همان سرعت متداولشان به تخمیر شیر می پردازند. البته به مقدار قارچ نیز توجه نمائید، قارچ کفیر طی زمان استفاده تکثیر شده و حجم آن افزایش می یابد، پس قدرت تخمیر کنندگی نیز با افزایش حجم آن زیاد تر می گردد.

در رابطه با سوال شما قبلا به طور کامل گفتگو شده است، پیشنهاد می کنیم این گفتگو را در این لینک مطالعه نمائید.

چند بار در روز بنوشیم

حداقل این دوغ را باید روزی سه تا چهار لیوان بنوشیم تا تاثیر خود را نشان دهد .

سلام.من کارخانه تولید لبنیات

سلام.من کارخانه تولید لبنیات دارم.میخوام جدیدا کفیر رو به تولید انبوه برسونم نیاز به کمک دارم خواهشمندم منو راهنمایی کنید.درضمن نمیدونم چجوری باید باهاتون ارتباط مستقیم برقرار کنم اگه میشه یه شماره بدید تا باهاتون تماس بگیرم.با تشکر

تهیه پنیر کفیر

سلام  و خسته نباشید به دستندکاران سایت کفیر از دوستان عزیز درخواست دارم چگونه تهیه پنیر را توضیح دهید . تشکر

نگهداری کفیر

هرباری که کفیر رو از ماست تولید شده جدا میکنم کفیر آبکش شده را با کمی از ماست حاصله درهمان ظرف میریزم و تا خرید شیر توی همین حالت از کفیر ها نگهداری میکنم میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمیکنه؟ از کیفیت کفیر توی این حالت نگهداری کم نمیشه؟

این کار کاملا اشتباه می باشد

این کار کاملا اشتباه می باشد و باعث ضعیف شدن و در نهایت از بین رفتن قارچ کفیرتان خواهد شد. توجه نمائید که قارچ کفیر با مصرف شیر آنرا تبدیل به کفیر یا به قول شما ماست مینماید. پس کفیر تولید شده خروجی قارچ کفیر می باشد و قارچ کفیر نمی تواند از آن استفاده نماید. و چون غذا به آن نمی رسد به مررو ضعیف خواهد شد و احتمالا تعدادی از باکتری های مفید آن نیز در مراحل ابتدائی از بین خواهد رفت. بهترین روش نگهداری قارچ برای مدتی که نمی خواهید از آن استفاده نمائید (حد اکثر ۶ روز) ، مخلوط کردن قارچ ها در شیر تازه و قرار دادن ظرف در یخچال می باشد.  

تشکر

ممنونم که جواب دادین جلوی ضرر رو از هرجا بگیری منفعت هست

سلام ممنون از توضيح خوبی که

سلام ممنون از توضيح خوبی که دادين .من تهران هستم ميخوام قارچ کفير رو با خودم ببرم شيراز ميشه بگيد چطوری با خودم ببرم در ضمن با ماشين شخصی ميخوا برم .ممنون از شما .

حمل قارچ کفیر در تابستان

با سلام، در تابستان در لحظه حرکت، شیر تازه ای که در یخچال نگهداری شده را بر روی قارچ ها بریزید، و ظرف را با چند لایه روزنامه کاملا پیچیده و بسته بندی نمائید و سپس حمل نمائید.

در این حالت کفیر را می توان تا ۴۸ ساعت در دمای معمولی تابستان (در محیطی که نور مستقیم خورشید وجود ندارد) نگهداری و حمل نمود. ضمنا، اگر پس از ۱۲ ساعت به مقصد برسید، شیر تبدیل به کفیر شده و می توانید آنرا پس از جدا سازی از قارچ ها میل نمائید.

برای حمل قارچ کفیر از ظرفی استفاده نمائید که امکان خروج و ورود هوا را نداشته باشد، و جای کافی برای گاز تولید شده تخمیر داشته باشد، یعنی ظرف را حداکثر تا نصفه آن از شیر پر نمائید.

kefir

 1. سلام خسته نباشید , خیلی ممنون,واقعا اطلاعات مفیدی گذاشتید من برای اولین بار ماست کفیر را درست کردم ولی متاسفانه بعد از ۷۲ ساعت من کفیر را ازش جدا کردم . میشه لطفآ راهنمایی کنید آیا این ماست قابل استفاده هست یا نه؟ در ضمن آیا کفیرها سالم هستند یا نه ؟ قبل از این که از صا فی رد کنم یک لایه از روی ماست جدا کردم ریختم دور و بعد از صافی رد کردم به نظر مشکلی ندارد ولی خواستم مطمئن بشم سالم هست برای خوردن یا نه؟ خیلی ممنون میشم سریع پاسخ بدید ؟ شاد و موفق باشید

حداکثر ظرفیت، ظرف تخمیر چقدر می تواند باشد؟

سلام.تو مطالب دیدم نمیشه دوغ بیشتر از ۳ لیتر درست کرد.خب حالا برای ۲۰ لیتر یا ۱۰ لیتر باید چیکار کرد؟چه مقدار قارچ کفیر بزنیم؟ و ظرف پلاستیکی در این حجم باید استفاده بشه دیگه؟مشکلی نداره داخل این دبه های پلاستیکی؟ مممنون

نباید ظرف تخمیر بیش از ۳ لیتری استفاده نمائید

همانطور که در مطلب آمده فارق از مقدار قارچ، در شرایط عادی نباید ظرف با حجم بیش از ۳ لیتر برای تخمیر استفاده نمود، پس برای تولید بیشتر از ۳ لیتر باید از ظروف جداگانه استفاده نمائید که دقیقا این مطلب باعث پر هزینه شدن تولید کفیر طبیعی در حجم زیاد و کارخانه ای می باشد. علت آن احتمال فاسد شدن شیر قبل از فرآیند تخمیر می باشد، چون قارچ کفیر امکان حرکت ندارد و در ته ظرف قرار می گیرد، اگر بیش از حدود ۲۰ سانت روی آن شیر باشد، نمی تواند شیر را به طور کامل در فرصت مناسب تخمیر نماید و امکان فساد و پائین آمدن کیفیت کفیر تولیدی به شدت بالا می رود.

البته در بعضی از کارخانه های تولید کفیر اورگانیک در خارج از کشور دستگاه هایی ساخته شده که با تکان دادن ملایم و مداوم ظرف باعث یکنواخت شدن شیر و تخمیر به موقع آن می گردد، اما توجه داشته باشید که با تکان دادن مداوم ظرف تخمیر مقدار الکل تولیدی بیشتر خواهد شد و مشکلات دیگری را ایجاد خواهد نمود.

تخمیر بیش از سه لیتر شیر

سلام بنظر من اگه قارچو تو یه کیسه نازک از وسط ظرف شیر اویزان کنیم و مقداری هم در زیر بریزیملینجوری اونا که تو کیسه ان بالاییارو تخمیر میکنن اونا که پایینن پایینی هارو البته امتحان نکردم خودم

سئوال

سلام  جنانچه قارچ به مدت ۴۸ ساعت در شیر بماند قارچ خراب میشود ؟ من به مدت ۴۸ ساعت شیر قارچ رو عوض نکردم و بعد که دوباره شیر ریختم  سر ۱۲ ساعت برداشتم اصلا  اصلا شبیه دوغ نبود و بیشتر شبیه شیر بود به نظر شما قارچ من از دست رفته ؟  

به احتمال زیاد خیر، هنوز قابل استفاده می باشد

به احتمال زیاد خیر، خراب نشده و هنوز قابل استفاده می باشد. البته چون سالم ماندن قارچ کفیر به عوامل زیادی مانند: درجه حرارت محیط، مقدار شیر، مقدار قارچ، نور و ... بستگی دارد نمی توان نظر قطعی داد و شما باید بر اساس شواهد خودتان تشخیص قطعی را دهید. ولی به احتمال زیاد قارچ های شما ضعیف شده اند و نیاز به چند روز نگهداری صحیح دارند تا به قدرت اولیه برگردند. در این رابطه این لینک را نیز مطالعه فرمائید.

سلام شنیدم شش ماهی یکبارقارچ

سلام شنیدم شش ماهی یکبارقارچ رودوربریزیم وقارچ تازه بخریم درسته؟حتما لطف کنیدجوابم بدید

در صورت نگهداری صحیح نیازی به خرید مجدد نمی باشد

در صورت نگهداری صحیح قارچ نیازی به خرید مجدد آن نمی باشد. شرایط نگهداری صحیح در همین مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است. اما اگر به هر دلیل احساس می کنید که قارچ ها کیفیت تولید خود را از دست داده اند، بهترین کار خرید قارچ کفیر تازه می باشد.  

سلام خسته نباشید من الان حدود

سلام خسته نباشید من الان حدود یک سال هست که قارچ کفیر را دارم وبه افراد زیادی هم دادم اما قارچ هام الان خیلی ریز شدن دلیلش چیه ? مدام درحال تکثیر هست اما درشت نمیشه

دلایل ریز شدن قارچ های کفیر

دوست گرامی دلایل متعددی وجود دارد که باعث ریز شدن قارچ ها می گردد، اما ریز بودن قارچ ها به خودی خود باعث کم شدن کیفیت کفیر نمی باشد، و احتمالا کیفیت کفیر تولید شده با قارچ های ریز بیشتر نیز می باشد. مهمترین دلیل ریز شدن قارچ ها، دمای گرم و تعویض تندتر شیر و تکان دادن مداوم ظرف تخمیر برای افزایش رشد می باشد. به هر حال بابت ریز شدن قارچ ها در صورتی که هنوز کفیر با کیفیت تولید می نمایند، نگرانی نداشته باشید،

سایت بسیار خوبی دارید و از

سایت بسیار خوبی دارید و از اینکه با حوصله به سوالات مردم پاسخ میدید سپاسگذاریم.یه سوال دارم.من الان سه ماهه ازقارچ کفیر استفاده میکنم.مقدار قارچ من به اندازه ۶تا قاشق هست و من دراکثر مواقع به اندازه ۲لیوان در ان شیر میریختم.این باعث نمیشه که قارچ من خراب بشه؟چون من تازه متوجه شدم که برای دوتا قاشق باید ۲لیوان شیر ریخت

تعادل در مقدار شیر و قارچ باعث افزایش کیفیت کفیر می باشد

دوست گرامی، قارچ های کفیر موجودات مقاومی می باشند و احتمالا مشکلی برای قارچ ها ی شما پیش نیامده، اما تعادل بین مقدار قارچ،  شیر و مدت زمان تخمیر به با کیفیت تر شدن کفیر کمک می کند و احتمالا مقدار باکتری های مفید در حالت تعادل بیشتر خواهد بود. به هر حال مقادیر مناسب در همین مقاله و این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.
 

عدم رشد قارچ کفیر

سلام ممنون از سایت خوبتون،من قارچ کفیر گرفتم و دو ساله دارم ازش استفاده میکنم و همه چی خوب بود ولی الان یه ماهه که قارچ ها تکثیر نمیشن و لزج نیستن من باید چیکار کنم؟ مشکل از گرمای هواست؟ آخه من تمام نکات رو رعایت کردم خواهش میکنم راهنماییم کنید.

بوی ترشی شدید

سلام. من دو روز پیش و بعد از ۴۰ روز تولید دوغ کفیر (با کیفیت عالی) قارچ ها را برای مدت ۲۰ ساعت در آب معدنی نگه داشتم. و بعد از ۲۰ ساعت قارچ ها را آب کش و شیر تازه در آن ریختم. اما بعد از ۲۴ ساعت که به سراغ آن رفتم اولا که شیر - همچون گذشته- رگه رگه نشده بود و دوما بوی ترشی بسار شدیدی می داد. و وقتی آن را آب کش کردم کمی مایع لزج بود و کش می آمد. نوشیدنی طعم ترش و ناگواری داشت به همین دلیل آن را دور ریختم. سپس قارچ ها را با کمی آب معدنی شسته و مجددا در آن شیر ریختم. سوال: دلیل این ترشی شدید چه بود؟ آیا قارچ ها آسیب دیده اند؟ نکته: از همان میزان و مارک شیر همیشگی استفاده کرده و در مایع را محل همیشگی گذاشتم. فقط کمی (تنها کمی) درب شیشه را شل تر از روز های قبل گذاشتم

ترشی شدید کفیر به تنهائی نشانه خراب شدن کفیر نمی باشد

ترشی شدید کفیر به تنهائی نشانه خراب شدن کفیر نمی باشد، معمولا ترشی بیش از اندازه بیانگر تخمیر کامل و بیش از حد معمول شیر می باشد که می تواند به دلائل زیر باشد:

 • عدم تناسب مقدار قارچ با شیر
 • زمان طولانی مدت تخمیر نسبت به دما و مقدار قارچ
 • تکان دادن ظرف تخمیر  به صورت متوالی
 • رسیدن اکسیژن کافی در زمان تخمیر و ماندن در همین وضعیت برای مدت بیش از نیاز

در این رابطه خواندن این گفتگو نیز توصیه می شود.

کفیر

سلام  من الان مدت سه ساله که نوشیدنی خانوادمون کلا شده کفیر. واقعا عالیع.نه مثله دوغ سرده و نه مثل نوشابه مضره.حتی با اینکه من اصلا شیر نمیخورم ولی کلسیمم هم همیشه مناسبه. یه عالمه قاررچشم به بقیه دادیم

علت دو لایه بودن کفیر

سلام با تشکر از وبسایت خوبتون ,مدت ۴ ماهی میشه که من کفیر استفاده میکنم تو این مدت مشکلی نبود ولی الان ۳ بار شیر را عوض  کردم هر بار ,۲ لایه ایجاد میشه لایه زیرین دقیقا مثل قبل کفیرحللت ماست بسته شده را داره و لایه رویی حالت شیر مانند که همان شیر باقی مانده و خیلی کم غلیظ البته خود کفیر نه بو میده و نه رنگش عوض  شده  حتی شیری که لایه بالاتشکیل میشه مشکلی از نظر مزه وبو ندارهنوز مزه شیر همچنان حفظ شده     خیلی نگران هستم و نمیخواهم کفیرهم خراب شوند واقعا  بهشون عادت کردم  ممکنه به خاطر سرما باشه چون من ایران نیستم و جایی که زندگی میکنم خیلی سردشده ولی سعی کردم  محیطی که کفیر را نگه می دارمثل  قبل باشه لطفآ راهنمایی کنید مشکل از کجاست ,اگر لطف کنید و سریع  پاسخ بدهید ممنون میشم  با تشکر    

سبد فلزی

من یکبار کفیرها را در سبد فلزی ریختم و از دوغ جدا کردم آیا کفیرها خراب شده است یا هنوز قابل استفاده است؟ برخی از دوستانم میگن کفیرها با این کار مسموم میشن و دیگه قابل استفاده نیستن من مایه تخمیر شده را در سبد فلزی ریختم و پس از جداسازی و شستن کفیرها مجددا آنها را به ظرف اصلی برگرداندم و شیر ریختم

استفاده مداوم یا طولانی از ظروف فلزی مشکلزا خواهد بود

با توصیفاتی که دادید، احتمالا هیچ مشکلی برای قارچ های شما بوجود نیامده است. توجه نمائید که علت قابل استفاده نبودن ظروف فلزی بخصوص آلومینیوم، روی و مس برای تولید کفیر، اسید لاکتیک کفیر می باشد که باعث حل شدن فلز و تولید سم در مایع کفیر خواهد شد، اما احتمالا با یکبار استفاده کوتاه از ظروف فلزی مشکلی برای قارچ های شما پیش نخواهد آمد. ولی استفاده مداوم یا طولانی ظروف فلزی مشکلزا خواهد بود.

سوال

با سلام و عرض خسته نباشید من اخیرا در کتابی که درباره قارچ کومبوچا تالیف شده بود خواندم که قارچ کفیر مانند قارچ کومبوچا برای زنده ماندن نیاز به شکر دارد چرا شما در دستوری که در بالا نوشته اید حرفی از شکر نزدید؟ با تشکر

شیر دارای مقداری کافی از قند طبیعی می باشد

دوست گرامی خود شیر دارای مقداری قند طبیعی می باشد که نیاز قارچ ها را به قند برای تخمیر شیر برآورده می سازد. پس نیازی به اضافه کردن شکر اضافه به آن وجود ندارد.

مواد تخمیری اولین راه حل بشر برای نگهداری طولانی مدت مواد غذائی

دوست گرامی، تخمیر اولین راه حل بشر برای نگهداری طولانی مدت مواد غذائی می باشد. مثلا ماست که یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین ماده غذائی در سرتاسر جهان می باشد، از تخمیر شیر توسط مایع ماست یا یک قاشق ماست در دمای معمولی تهیه می گردد و شما می توانید آنرا مدت ها بیرون از یخچال قرار دهید و با اینکار فقط ماست ترش تر خواهد شد. البته منظور ما ماست طبیعی می باشد نه ماست های صنعتی که با مخلوط شیر با شیرخشک و مواد شیمیایی دیگر تهیه می شود.

نگه داری طولانی مدت قارچ کفیر

سلام ممنون از سایت خوب شما . ما یه مدتی هست از قارچ کفیر استفاده میکنیم الان مقدارشون خیلی زیاد شده . میخواستم بدونم آیا میشه قسمتی از قارچ رو به مدت طولانی فریز (منجمد) کنیم ؟ اینکار ممکنه ؟به قارچ صدمه ای وارد میشه یا نه؟

لزج شدن کفیر

با سلام  من چند ماه است که از قارچ کفیر استفاده میکنم اخیرا  وقتی میخوام  کفیرم را صاف کنم خیلی لزج و کش دار شده  بهش  اب اضافه میکنم و مثل دوغ استفاده مکنیم  موقع مصرف هم  کمی لیز در دهان می خواستم بدونم خراب شده قارچام.با اینکه تکثیرشون خیلی خوبه و اصلا هم  بو طعم بدی نداره فقط گفتید که موقع باز کردن باید گاز داشته باشه برا من گاز نداره ممکن بخاطر زیاد بودن قارچام  اینجوری شده باشه .بخوام قارچ را خالی بخوریم چطوری باید مصرف بشه .ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

قارچ های شما سالم هستند

قارچ های شما سالم هستند، اما تناسب در مقدار شیر و قارچ شرط اصلی برای تولید کفیر با کیفیت می باشد. در این رابطه این گفتگو را مطالعه نمائید. ضمنا احتمالا این جمله: ((فقط گفتید که موقع باز کردن باید گاز داشته باشه)) را در سایت دیگری خوانده اید. توجه نمائید که برای تولید کفیر با کیفیت رسیدن هوا به مخلوط شیر و قارچ در زمان تخمیر یک اصل می باشد که هوادهی با بستن درب ظرف تخمیر با پارچه ضخیم یا شل بستن درب آن امکانپذیر می گردد، و در این صورت گازهای تولید شده به مرور تخلیه خواهند شد و شما دربی ندارید که با باز کردن آن صدای گاز خروجی را بشنوید.

نگهداری قارچ در آب

سلام من قارچهارو تازه تهیه کردم ولی چون متوجه شدم شیر ندارم قارچهارو درون آب توی ظرف شیشه ای که درب اون رو هم بستم تو یخچال گذاشتم تا صبح که شیر رو به اون اضافه کنم میخواستم بدونم این کار من باعث خرابی قارچ میشه؟یا شده؟

قارچ های شما سالم هستند

با ۲۴ ساعت قرار دادن قارچ کفیر در آبی که بدون کلر باشد مشکلی برای آن بوجود نخواهد آمد. هر چند امکاندارد که قارچ ها ضعیف گردند.

دوغ کفیر

سلام و تشکر میشه لطف کنید فروش دوغ رو توی شهرشتانها هم داشته باشید یا اینکه توی فروشگاههای معتبر توزیع کنید؟؟؟

تکثیر قارچ کفیر

با سلام اگر قارچ کفیر پس از مدتی تکثیر و زیاد شد باید مقدار شیر مصرفی را اضافه نمود یا خیر . با تشکر

تولید کفیر با کیفیت به تناسب

تولید کفیر با کیفیت به تناسب صحیح مقدار قارچ و شیر و مدت زمان تخمیر وابستگی دارد. علاوه بر آن، صرف نظر از مقدار قارچ کفیر، برای تولید کفیر با کیفیت، نباید بیش از ۲ لیتر شیر در یک ظرف استفاده نمود. پس اگر می خواهید مقدار شیر را اضافه نمائید، بهتر است قارچ ها را قسمت کرده و در ظروف جداگانه شیر را تخمیر نمائید. و یا قارچ اضافه را به دوستانتان هدیه دهید.

ظرز تهیه

من قارچهارو داخل ظرف شیشه ای ریختم و روشهایی که توضیح داده شده بود رو هم انجام دادم و الان ظرف رو که نگاه میکنم یکسری قارچ پف کرده اومدن روی ظرف و تقریبا سفت هستن و نصف ظرف به پایین هم آبکی میوخاستم بدونم این شکلی شدنشون درسته؟واینکه فقط آخر کار باید قارچ رو هم زد؟

تهیه کفیر

سلام ممنون از مطالب مفید سایت من کفیر تهیه شده رو در شیرهای پاکتی که مواد نگهدارنده داشتن گذاشتم اگر بشورم و دوباره در شیر طبیعی بذارم آیا خواص طبیعی و کامل اولیه رو بدست میاره؟

احتمالا مشکلی نداشته باشد

احتمالا مشکلی نداشته باشد، هر چند با توجه به تنوع نوع باکتری در قارچ زنده و سطح تحمل و استقامت متفاوت هرکدام از آنها، نمی توان با اطمینان گفت که تمامی انواع باکتری های مفید آن زنده باشند.

خارج شدهن کفیر از حالت دانه وعبور از صافی

با سلام ، بار دوم است که ماست کفیر درست میکنم ، جایی شنیده بودم که پس از جوشاندن شیر و سرد شدن آن تا دمای ۷۰ درجه (دست را نسوزاند) باید مایه مخمر یا قارچ ها را اضافه کرد ، این کار را انجام دادم و پس از ۲۰ ساعت رفتم و ظرف را باز کردم ، کیفیت ماست و مزه آن خوب ولی خیلی لزج و چسب ناک است در حدی که به سختی از صافی عبور میکند ، پس از هم زدن ماست و تلاش بیشتر در نهایت قارچ ها قابل تفکیک نیستند ، بخش غلیظ تر ماست مانده در صافی (که احتمالا قارچ های له شده هم آنجا هستند ) را مجددا به شیر اضافه کردم تا تخمیر شود ، لطفا راهنمایی کنید چگونه قارچ ها مجددا درشت و سفت تر می شوند ؟

با این اتفاق قارچ کفیر شما از بین رفته

با این اتفاق قارچ کفیر شما از بین رفته است، یا حداقل تعدادی از انواع باکتری های مفید آن از بین رفته. با توجه به تنوع زیاد باکتری های موجود در قارچ کفیر، مطمئنا تعدادی از انواع باکتری های مفید آن از بین رفته و مثلا از ۵۰ نوع مختلف باکتری مفید شاید ۲۰ نوع آن زنده مانده اند.

هرچند قارچ شما شاید باز هم عمل تخمیر را انجام دهد ولی در بهترین حالت، کفیر تولید شده، کیفیت کفیر های فروشگاهی را خواهد داشت، و بهترین کار خرید مجدد قارچ کفیر می باشد. همانطور که قبلا گفته شده دمای حداکثری برای محیط زندگی قارچ ها، همان دمای عادی موجودات زنده، یعنی حدود ۳۷ درجه سانتیگراد می باشد.

خوردن قارچ کفیر

سلام یه جا نوشته بودید میشه قارچهای اضافه رو خورد به چه صورت و چه مقدار در شبانه روز؟

نگه داری قارچ ها به مدت زیاد در آب

سلام من قارچ های کفیرم را پس از شستشو رو توی ظرف شیشه ای که حاوی آب تصفیه شده بود ریختم و دو هفته داخل یخچال در تاریکی ماند . الان همون جوری سفید و تپل هستند ولی اصلا لزج و لیز نیستند. بنظرتون از بین رفتن؟

احتمالا مشکلی برای استفاده از آن ها وجود ندارد

قارچ های کفیر موجودات مقاومی می باشند، ضمن اینکه با قرار گرفتن در دمای یخچال فعالیت آن ها کم شده و مدت بیشتری را می توانند بدون غذا (قند شیر) سپری نمایند. پس در صورتی که بوی نامطبوعی نداشته باشند و علائم ظاهری خراب شدگی مانند زردی یا نافرم شدن در آن ها دیده نشوند قابل مصرف می باشند. هرچند به جهت پیچیدگی و تنوع باکتری های تشکیل دهنده این قارچ نمی توان با اطمینان گفت که کلیه انواع باکتری های قارچ در چنین شرایطی سالم و سر حال هستند.

مدت نگهداری دوغ کفیر

سلام میخواستم بدونم دوغ کفیر رو بعد از جدا کردن قارچ کفیر تا چه مدت میشه نگه داشت مثلا بعد یک ماه هم این دوغ قابل نوشیدن هست؟

توصیه می شود دوغ کفیر تولید شده حداکثر در مدت ۱۰ روز مصرف گردد

همانطور که در متن این مقاله نیز آمده، توصیه می شود دوغ کفیر تولید شده حداکثر در مدت ۱۰ روز مصرف گردد. البته این در صورتی می باشد که از یخچال برای نگهداری آن استفاده نموده باشید. در صورتی که خارج از یخچال قرار داشته باشد، حداکثر در مدت ۴ روز باید مصرف گردد.

اضافی قارچ

 • سلام  قارچ کفیر که تولید می شود چه  استفاده هایی می توان از آن داشت به غیر از دوغ و ماست کفیر ؟؟؟؟ آیا می توان آنها اضافی قارچ هارا خورد؟؟

میل کردن مقداری کم از خود قارچ کفیر مشکلی ندارد

میل کردن مقداری کم از خود قارچ کفیر مشکلی ندارد. البته اینکه خوردن خود قارچ کفیر چه تاثیراتی در بدن دارد، هنوز به صورت علمی مورد بررسی قرار نگرفته (یا حداقل ما چیزی در منابع علمی نیافتیم). ولی به صورت تجربی به این نتیجه رسیدیم که میل کردن مقادیر کم آن، مثلا یک قاشق غذا خوری آن در روز نه تنها مشکی برای ما بوجود نیاورد، بلکه تا حدودی تاثیرات مثبت آن را نیز مشاهده کردیم. البته این تجربه کاملا شخصی بوده و  ممکن است نسبت به فیزیک هر فرد، تجربه متفاوتی ایجاد شود.

حرارت دوغ كفير

ميخواستم بدونم كه ريختن كفير داخل غذا مثلا كيك با غذاهايي كه نياز به شير دارن به جاي شير از كفير استفاده كنيم از خاصيت كفير كاسته ميشه و يا ضرر نداره. ؟ممون ميشم به سوالم پاسخ بدين 

مطمئنا هیچ ضرری ندارد

البته خواص کفیر به دو بخش کلی تقسیم می شود:

 • خواص پروبیوتیک به سبب باکتری های مفید زنده در کفیر
 • خواص ریز مغزی های شامل ویتامین ها و مینرال های داخل کفیر ( بخشی از این ریز مغزی ها به سبب فعالیت باکتری ها و تبدیل مواد داخل شیر تولید و در کفیر باقی می ماند و بخش دیگر به صورت طبیعی در شیر وجود دارد.)

وقتی کفیر را در مواد غذائی داغ می ریزیم یا به آن حرارت می دهیم، نسبت به حرارت و مدت زمان حرارت دهی، احتمالا تعدادی از انواع باکتری های زنده آن از بین می روند، که این هیچ ضرری ندارد، و فقط رفته رفته خواص پروبیوتیک کفیر کم می شود. ولی همچنان می توان از خواص ریز مغذی های که این باکتری ها قبلا تولید کرده اند بهره برد.

از خوشمزه ترین غذاهائی که می توان با حرارت دهی کفیر تهیه کرد، آش دوغ و آش شوربا می باشد که با کفیر بسیار خوشمزه تر و پر خاصیت تر خواهد شد.

سلام مرسی از زحمت های شما

سلام مرسی از زحمت های شما عزیزان.یه سوال دارم.من قارچ کیفر رو وقتی نیاز ندارم.به صورت تنها در یخچال نگه داری میکنم ایا خراب میشه?

نگهداری طولانی مدت قارچ بدون استفاده

اگر برای مدتی نیازی به تولید کفیر ندارید مثلا وقتی برای بیش از ۳ روز به مسافرت می روید، قارچ ها را در داخل شیر تازه بریزید، به طوری که حداقل ۷ سانت روی قارچ شیر باشد و در داخل یخچال قرار دهید (درجه حرارت بین ۴ تا ۷ سانتیگراد)، در این حالت پس از ۵ تا ۷ روز شیر تبدیل به کفیری شیرین و خاص خواهد شد. می توانید حداکثر تا ۱۰ روز در همین حالت آن را نگه دارید. ولی برای بیش از ۱۰ روز باید مجددا شیر را تعویض نمائید.

ریز بودن قارچ

سلام من به تازگی قارچ تهیه کردم  قارچ ها بسیار ریز هستند به طوری که با هر بار استفاده حتی از صافی توری پلاستیکی هم رد میشن و مقداری خیلی کمی ازش داخل ظرف صاف شده میره و خورده میشه حس میکنم بعد از چند بار استفاده مقدار قارچم کم شده  برای  بزرگتر شدن قارچ و یا تکثیر سریع تر چکار باید بکنم ؟ در ضمن مزه دوغ کفیر من عالی هست ازین بابت مشکلی ندارم 

کفیر

درود و خسته نباشید خدمت شما... بنده دو سوال برام پیش اومده... ْ.من تقریبا بیس روز از کفیر ها مراقبت کردم و همه چی خوب بود ولی تقریبا دو یا سه روز پیش کفیر هکفیر های درشت ریز شدن و از حالت سفتی در اومدن وتعدادشون با اینکه زیاد شد ولی کوچک شدن آیا احتمالا خراب شدن؟؟؟ دومین سوالم اینه که متاسفانه من دیشب که میخاسم کفیر هارو از تو بذارم، یادم رف و از شب تا صبح نزدیک ۷ ساعت بیرون موندن...صبح آنها کوچکتر شده بودن ولی با اینحال با شیر گذاشتم دوباره ماند...آیا اینها دیگر از بین رفته اند؟؟؟؟ با سپاس قبلی

تعویض کردن شیر قارچ

سلام.من مدت ۱۵ روز که خودم دوغ کفیر درست میکنم.شنیدم وقتی که دوغ را از قارچ جدا می کنیم و شیر روی ان میریزیم باید در جای تاریک این کار را انجام دهیم.اگر مکان روشن باشد چه مشکلی پیش میاید؟  

استفاده از کفیر در ماه رمضان

باسلام و عرض خسته نباشین من دو تا سوال داشتم : یک اینکه من حدود ۵لیتر شیر رو داخل ظرف ریخته و بعد از حدود ۵ روز شیر رو عوض میکنم رشد قارچا خوبه ولی اخیرا فکر کنم به علت گرمی هوا بوی نامطبوع تری نسبت به قبل از دوغ میاد مشکل از گرماست یا زیادی شیرمن؟ روش من نسبت به شما یکم متفاوته ظرف من ۱۰ لیتریه و پنج لیتر شیر میریزم و بعد از ۵ روز آبی که ته ظرف هست رو دور میریزم (شنیدم که برای سلامتی مضره و بدن درد میاره) و یک ونیم برابرش آب میریزم و بعداز بهم زدن قارچ رو جدا میکنم و تو ۵لیتر بعدی میریزم لطفا درینباره راهنمایی و اگه ایرادی دارم رفع ایراد بفرمایید سوال دوم هم درمورد استفاده ازکفیر در رمضانه که خوبه یا بده کلا یه توضیحی بفرمایید؟

قارچ کفیر

با سلام خدمت شما اگر در ۲ کیلو شیر ، بیش از حد نیاز قارچ کفیر بریزیم ، مشکلی برای قارچ پیش می آید ؟

یک تجربه کوچیک و کاربردی

قارچی که از شما خریداری کردم به صورت پستی به دستم رسید نگران خراب شدنش و بوی بد گرفتنش بودم ولی خدا رو شکر بوی خوب و خوشمزه ای داره. می خواستم یه تجربه کوچیک رو در اختیار دوستان بذارم. توی پلاستیک فروشی ها سبد های کوچیک دسته داری را با عنوان سبد آبکشی برنج می فروشن که خیلی برای استفاده در مورد کفیر مناسبه. کوچیکه دسته داره. زیرش چند تا پایه ضد لغزش داره و مهمتر از همه اینکه شبیه یک پارچ آبه که یک طرفش سوراخ سوراخ و آبکش ماننده و می شه به راحتی ازش استفاده کرد. بازهم ممنونم و برای شما آرزوی سلامتی می کنم.

قاشق فلزی

سلام. کفیری که درست کردم خیلی خوب از آب درآمد قبل از صاف کردن در اثر یک اشتباه کفیر رو  با قاشق فلزی هم زدم و کفیر برید. حالا میخوام بدونم آیا قارچ کفیرم از بین میره؟ مشکلی براش پیش میاد؟

خرابی کفیر

با سلام.من حدودا یک ماهی میشه که کفیر رو با شیر توی یخجال گذاشتم حالا وقتی دوغ درست میشه یک لایه سفید رنگ ژله مانند روی دوغ کفیر ایجاد میشه.(مثل ماست که لایه اولش یه جور دیگس).آیا قاچ من خراب شده؟

رنگ قارچهای من کمی متمایل به صورتی شده چه کنم؟

سلام. رنگ قارچهای من کمی به رنگ صورتی متمایل شده اما دوغ بدست آمده از آن مثل همیشه است. البته همیشه از آب لوله کشی استفاده می کردم چون از مضرات آن برای کفیر بی اطلاع بودم. آیا برای قارچها مشکلی بوجود آمده؟ میتوانم هنوز از آنها استفاده کنم؟

قارچ سالم باید رنگ شیری متمایل به سفید داشته باشد

مطمئنا قارچ شما سالم نیست، حتی اگر کفیر تولید نماید، کفیر شما کفیر با کیفیتی نخواهد بود. قارچ سالم باید رنگ شیری متمایل به سفید داشته باشد، به خصوص وقتی قارچ ها را شستشو دهیم، باید  رنگی کاملا سفید و شفاف داشته باشند. ضمنا قارچ ها نباید بوی نامطبوعی داشته باشند.

کفیر

سلام من تمام متن شما رو مطالعه کردم ولی هنوز مشکل دارم ۱- برای تهیه دوغ ابتدا شیر و قارچ رو میذاریم وبعد از ساعت معین شیر رو از قارچ جدا میکنیم .اون شیر جدا شده کفیر هست؟؟ -شیر جدا شده رو تبدیل به ماست میکنیم یا اینکه خودش ماست شده؟؟ ۳-دوغ درست میکنیم قارچ داخلش میریزیم یا ماست مرحله قبل رو دوغش میکنیم؟؟ ممنون

ابتدا شیر را بر روی قارچ

ابتدا شیر را بر روی قارچ ریخته بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت شیر تبدیل به نوشیدنی کفیر میشود و از قارچها جدا میکنیم و آن را میل میکنیم و مجددا بر روی قارچ ها شیر می ریزیم.

خراب شدن کفیر

سلام، من چندین بار کفیر رو با مقادیر و انواع مختلف شیر تهیه و استفاده کردم.. اخیراً مقداری از قارچش رو به دوستم دادم و با باقیمانده که البته مقدارش حدود یک قاشق غذاخوری بود کفیر درست کردم با این تفاوت که بر خلاف گذشته که ۴۸ ساعت زمان میدادم، اینبار حدوداً ۵۵ ساعت طول کشید و بعد از اینکه کفیر رو با آب مخلوط کردم مایع یکنواختی به دست نیومد و آب زرد رنگی روی کفیر جمع میشه. از نظر مزه با گذشته تفاوت چندانی نداره و بوی نامطبوعی هم نمیده.. آیا ممکنه قبل از تخمیر شیر خراب شده باشه؟

کفیر سالم طعم و مزه مشخص و مطبوعی دارد

خیر، کفیر شما سالم می باشد، هر چند بهتر می باشد برای حفظ کیفیت کفیر، تناسب مقدار قارچ  وشیر و مدت زمان تخمیر را رعایت نمائید. دوستان دیگری نیز همین مورد را داشته اند، شما میتوانید پاسخ کاملتر را در این گفتگو مطالعه نمائید.

ظاهر قارچها

باسلام و تشکر بابت اطلاعات مفید و خدماتی که میدید. من هفته پیش اقدام به تهیه قارچ از طریق همین سایت کردم. قارچ کفیری که به دستم رسید دانه های برنجی به هم چسبیده داشت. مواد پوسته مانندی که به ضخامت ۱ میلیمتر و مساحت ۵ تا ۶ سانت که در هم تنیده بود و وقتی یکی از اونها رو با دست باز کردم کاملا پیوسته بود جوری که با کشیدن مثل یه تیکه پوست پاره شد. حالت لزجی هم نداشت. من دوبار باهاش کفیر تولید کردم که بدون هیچ مشکلی کفیر تولید شد. میخواستم یکم درمورد خصوصیات ظاهری کفیر(خود قارچ و کفیر تولید شده ) توضیح بدین و تفاونت ظاهری و طعمی کفیر تولید شده با ماست و دوغ چیه و اسا چرا ماده ای که تولید میشه ماست نیست و کفیره و چجور میشه این دو رو از هم تمیز داد؟ با تشکر و سپاس.

من چند وقتی هست دوغ کفیر درست

من چند وقتی هست دوغ کفیر درست می کنم ولی چند روز روی  قارچ ها یه لایه سفیدک می زنه می خواهم ببینم قارچ من کفک زده قابل استفاده هست یانه باتشکر

برطرف شدن مشکل یبوست

باسلام خدمت شما دوستداران عزیز و بسیار بسیار تشکر از توضیحات دقیقتون. من چند روز هست که خوردن این دوغ خوشمزه رو شروع کردم، امید دارم که با مصرف مداوم مشکل یبوست من برطرف بشود. با تشکر

تولید کفیر و تکثیر قارچ آن در مخلوط آب و شکر

باسلام من در کشور کانادا زندگی میکنم و اینجا دوغ کفیر طرفداری ندارد و معمولا کفیر را با محلول آب و شکر تولید می کنند. کیخواستم بدونم آیا روش تکثیر آن مشابه به شیر می باشد؟ و آیا من میتوانم از قارچی که در محلول آب و شکر تولید شده برای تولید دوغ کفیر به روشی که توضیح دادید استفاده کنم؟ قارچ ها کاملا سفید و شفاف هستند. ممنون از راهنماییتون

خیر، قارچ کفیر مخصوص آب کاملا متفاوت می باشد

دوست گرامی، به طور کلی ۲ نوع دانه کفیر داریم، یکی مخصوص انواع شیر، و دیگری مخصوص آب و آبمیوه، این دو نوع از نظر شکلی و طرز تهیه کاملا متفاوت می باشند، شما نمی توانید از نوعی که مخصوص آب و شکر یا آب میوه می باشد و معروف به دانه کفیر آب یا دانه کفیر کریستال یا دانه شکری می باشد برای تخمیر انواع شیر استفاده نمائید. از دانه کفیر مخصوص آب (دانه شکری) فقط برای تخمیر مخلوط آب و شکر و آبمیوه همراه با قطعات انواع میوه استفاده می شود.

قارچ کفیر مخصوص آب

ممنون از پاسخ سریع و کاملتون. آیا فرمول کفیر آب مشابه به کفیر شیر است؟ یعنی تقریبا هر ۳۵ گرم  دانه کفیر احتیاج به یک لیتر مخلوط آب و شکر دارد؟ ممنون از توجهتون

موندن قارچ بدون شیر

سلام من اولین بار که کفیر رو درست کردم برای بار دوم شیر نداشتم. تا شیر تهیه کنم تقریبا هفت ساعت طول کشید. یک ساعت داخل شیشه در دار بدون شیر تو کابینت موند بعدش شش ساعت داخل یخچال موند. میخواستم بدونم قارچها خراب نشدن؟ در شیشه رو که باز میکنم بوی ترشی میزنه تو صورتم. احساس میکنم خراب شدن. روی قارچا یه حالتی شبیه کپک بود، البته شایدم کپک نبود. قارچها بدون شیر تا چند ساعت زنده میمونند؟ ممنون.

سلام، من قارچ ها رو به مدت ۲

سلام، من قارچ ها رو به مدت ۲ روز هم بدون شیر نگه داشتم ولی تمام این مدت داخل آب بوده تا خشک نشه! درضمن کل این ۴۸ ساعت رو هم از اول تو یخچال بوده. در مورد از بین رفتن یا سالم بودن قارچ ها باید مدیر سایت که به مراتب بسیار باتجربه تر هستند پاسخ بدن

سلام

سلام  میخواتسم یک توصیه بکنم. رشته من در ارتباط با تغذیه است و بعد از مدتی تحقیق در سایت های غیر ایرانی و بعد از کلی تجربه متوجه شدم هر غذایی که مصرف میکند در حقیقت نوعی دارو است. یک خانومی نوشته : تادو ماه پیش من دچار ارتروز زانو ،درد مفصل.و .... و  توضیح داده به جای آب هم کفیر میخوره خانم عزیز کفیر خوب هست - شیر هم خوب هست - ولی اگر بخواهم در رابطه با شیر و دوز مصرفی آن توضیح بدهم باید در رباطه با مقالات روز دنیا صحبت کنم که مقدار بیشتر از یک لیوان شیر برای خانم ها به شدت خطرساز شده  می توانید مقاله Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men را مطالعه کنید همه چیز اندازه و دوز دارد شیر در ورزشکارها بعد از تمیرین به علت بالابردن سطح IGF-1  رشد ماهیچه بیشتر می آورد ولی هین شیر اگر زیاد مصرف شود ریسک بسیاری از بیماری از جمله سرطان را در مطالعات اخیر بالا می برد  گرچه مشکلات شیر بیشتر مربوط به خانم ها است این مقالات به مدت ۲۰ سال بروی جمع وسیعی از مردم تحقیق شده است. در مقاله گفته شده کلیه لبنیات تخمیری مثل پنیر کفیر و ماست معمولی و... باعث کاهش ریسک این بیماری ها شده اند . ولی  منظور من چه هست ؟ هر عذایی  برای چه کسی؟ و برای چه سنی ؟ و در چه مقداری ؟ همین شیر در حدود ۲۰۰ گرم در روز برای خانم کاهش بیماری ها و افزایش طول عمر را در همین مقاله نشان داده است.  در چه مقداری ؟ -  همین چربی شیر کفیر و کالری اضافی آن می تواند کاملا برای شما مشکل ساز بشود-  خواستید کفیر بخورید حتما نوش جان کنید که برای شما هم مفید است ولی به جای آب کفیر می خورید ؟ عقلانی هست این کار ؟ خود کفیر مثل خیلی از مواد غذایی دیگه شامل  ۰.۰۸ تا ۳ درصد الکل است ممکن است در یک لیتر به ۳۰ گرم در روز برسد که قطعا با داروهای شما ممکن است اختلال بدهد .  نکته دیگر اسید لاکتیک موجود در محصولات تخمیری لبنی هست .  عده ای متعقد هستند به علت بار اضافی اسید لاکتیک بر روی کبد برای تبدیل آن به گلیکوژن احتمال بیماری کبدی با مصرف زیاد وجود داره .شما از حقیقت تولید لبنیات اطلاع ندارید همین شیری که مصرف میکنید به صورت شرکتی در بازار هیدوژنیزه شده که فرآیند هیدروژینزه فقط برای افزایش ماندگاری شیر از ۳ روز به ۱۰ روز انجام میشه و کلا شیر رو به هم میریزه و ملکول های چربی شیر درتمام شیر شکسته می شوند وعلت نبود سر شیر در این شیر ها همین است . این تغییر باعث میشه چربی لبنیات در رگ ها رسوب کنه ضمن اینکه همین تغییر برای دیگر مواد شیر هم میوفته و پروتعین شیر برای بدن ناشناخته میشه شما با مصرف زیاد لبنیات از شیر هموژنیزه حتی در نوع کفیر مقدار زیادی از چربی تغییر یافته وارد بدنتان میکنید.  در تمام شیر های کمچرب از شیر خشک استفاده میشه و حتی در خود آمریکا و در سطح جهان موظف نشده برای شرکت ها که این موضوع را روی جعبه اعلام کنند همین شیر خشک دارای کلسترول اکسید شده است که میتواند سرطان زا باشه  در آخر خواستم بگم کفیر بخورید خیلی محصول خوبی هست و برای سلامتی مفید است ولی هر چیزی اندازه ای دارد آب جای خودش را دارد کفیر هم جای خودش - خدا در آیات قران می فرماید (هر چیزی را به اندازه قرار دادیم. برای هر چیزی قدری قرار دادیم) این چیزی بود که من خودم بعد از مدت ها تحقیق دقیقا به آن رسیدیم . هر چیز اندازه دارد . ضمن اینکه حتما کالری روزانه و مقدار چربی مورد استفاده در نوشیدنی کفیر یا ماست کفیر هم حساب کنید . اگر کفیر اضافه تر میخورید حتما مقدار اضافه کالری را محاسبه کنید و از دوستمون برنج کم کنید تا تعادل برقرار شود ) امروز در تمام مقالات دنیا کالری اضافی باعث پیری زود رس سرطان و هزاران بیماری است. موفق باشید 

سپاس

با سلام، چند روزی هست که به توصیه یکی از دوستان عزیز شروع کردم به درست کردن و نوشیدن کفیر. واقعا لذت بخشه به این دلیل که در فرآیند تولیدش نقش داریم. خیلی از مطالب سایت شما استفاده کردم و خواستم تشکر کنم که به این مفصلی همه نکات رو توضیح دادین. پاینده باشین و سربلند

علت بوی نامطبوع

سلام وقت بخیر من نزدیک ۳ سال قارچ کفیر رو استفاده می کنم خیلی هم ازش راضی هستم،  الان حدود ۳ ماهی که قارچ رشدش خیییلی کم شده و خیلی ریز شده اما هنوز رنگش تغییری نکرده چند روزی هست که بوی خیییییلی بدی گرفته احساس کردم بخاطر شیر محلیه که گذاشتمش چند روز توی آب اما اصلا تغییری نکرد واقعا بوش قابل تحمل نیست ممکنه قارچ خراب شده باشه؟  

تغییر نوع شیر تخمیر معمولا باعث ضعیف شدن قارچ ها می گردد.

وقتی برای مدتی طولانی از یک نوع شیر برای تخمیر استفاده می نمائید، قارچ ها به آن ها عادت کرده و در صورت تغییر نوع شیر تخمیر، معمولا قارچ ها ضعیف می گردد، و ممکن است به درستی عمل تخمیر را در شیر جدید انجام ندهند. و رشد آنها متوقف خواهد شد.

البته احتمال فاسد بودن یا مخلوط بودن شیر محلی با وایتکس نیز وجود دارد، که در این صورت قارچ ها به طور کلی از بین خواهند رفت.

همیشه بهتر است که ابتدا مقدار کمی قارچ را با مقدار کمتری از شیر جدید را تست فرمائید، که اولا قارچ ها بهتر آداپته شوند و ثانیا اگر قارچ ها درست عمل نکردند و ضعیف شدند، کل قارچ خود را از دست نداده باشید.

سوال

  أب چاه براي تهيئه كفير مناسب است يا خير؟  

سلامم.ممنون بابت اطلاعات

سلامم.ممنون بابت اطلاعات کافیتون.فقط یه سوال داشتم.اینکه من ۶.۷ روز مسافرت بودم.اما‌کفیرم رو شیر وه ریخته بودم روش.تو یخچال نگذاشته بودم.تو همون کمد بود.الان بعد از شست و شو میتونم استفاده کنم؟

کفیر

سلام با تشکر سوالم این بود آیا میشه به کفیر آماده شده چون غلیطه آب اضافه ومثل دوغ استفاده کرد وتاثیری بر خواصش نداره؟

باسلام

باسلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بپرسم من برای ۴دقه کفیر رو توی آبکش استیل ریختم چون اطلاعی نداشتم حالا فاسد میشه؟؟؟

خیر خراب نمیگردد

اصولا اگر از جنس استیل خوب استفاده گردد مشکلی برای قارچ کفیر به وجود نخواهد آمد، کفیر با فلزاتی مانند روی، آلومینیوم و مس و .. واکنش انجام می دهد و مشکل دارد نه با استیل.

سلام ، کفیر های من بوی پنیر

سلام ، کفیر های من بوی پنیر میدن ، ایا فاسد شدن؟ولی باطم ماست تولید میکنن

تشكر و قدر دانى

سلام و خسته نباشيد. امروز قارچهاى من رسيد تو بسته بندى كاملا ايمن شده و بهداشتى وقتى قارچهارو ديدم خيلى تعجب كردم اخه واقعا كيفييت اونها عالى بودن. فقط يه سوال دارم همون اول دستم خورد يه ظرف يكم از قارچها ريخت رو فرش و سريع جمع كردم داخل شير و با اب معدنى شستم مشكلى پيش نمياد براشون كه؟؟؟؟ خواهشا بگيد ممنون. 

هواى خنك

سلام خسته نباشيد. هواى اذربايجان خنك هست به خاطر همين خيلى دير ميشه من امروز شمعك بخارى رو روشن كردم فقط شمعك و شيشه رو پيچيدم دور پارچه گذاشتم روش تا از زير يكم گرما بده. مشكلى نميكنه كه؟

به هیچ عنوان ظرف تخمیر را گرم ننمائید

قارچ کفیر برای تخمیر نیاز به دمای زیاد ندارد، دمای محیط بین ۱۷ تا ۳۰ درجه برای تخمیر شیر توسط قارچ کفیر کاملا مناسب می باشد. گرم نمودن دستی ظرف تخمیر، باعث از بین رفتن قارچ خواهد شد و کیفیت کفیر تولیدی را به شدت کاهش خواهد داد.

دوغ گاز دار

با سلام لطفا طرز تهیه دوغ کفیر گاز دا را بفرمایید با تشکر

آیا کفیر عوارضی داره

با سلام ، مادر من چند هفته ایی هست که از دوغ و ماست کفیر استفاده میکنه الان یک هفته ایی میشه که شبها نمیتونه بخوابه و حالت بی قراری داره، رفت و آزمایش داد متوجه شد که آنزینهای کبدش بهم خورده و میزان حجم گلبول قرمزش زیاد شدا ، میخواستم از شما بپرسم آیا میتونه دلیلش همین کفیر باشه ، چون مادر من قبل از استفاده از کفیر هیچ مشکلی نداشت فقط کمبود کلسیم داره ، ممنون میشم پاسخ من رو بدید، سپاس

پاسخ اکثر سوالات در تالارهای گفتگو سایت آمده

بسیاری از سوالات در مورد قارچ کفیر و ریزه کاری های روش های تولید کفیر و غیره، قبلا در تالارهای گفتگو سایت مطرح شده و پاسخ های خوبی نیز دریافت کرده اند، از دوستان خواهشمندیم قبل از اینکه سوالتشان را مطرح نمایند، لطفا ابتدا مطالب تالارهای گفتگوی سایت را در این لینک مطالعه فرمایند.

رضايت

من انگليس هستم و با اين روش هميشه دوغ خوشمزه داريم. واقعا به همه توصيه ميكنم

خشک و زرد شدن کفیرها

سلام کفیرهایم رو بعد از جدا کردن و شستشو برای از دست دادن اب در ابکش گذاشتم اما فراموش کردم روی انها شیر بریزم و حدود ۱۲ ساعت بعد اونها رو دیدم کفیر هام به رنگ زرد و خشک شده در اومدن البته کم و بیش دونه های سالمی نه به شکل قبل،توش پیدا شده به کفیر ها نور افتاب خورده الان باید چیکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید

منع شرعی

باسلام آیا مطالب زیر را تایید می فرمایید؟؟؟ کفیر دانک‌هایی مانند گل کلم است که آن را در شیر می‌اندازند و از آن نوشیدنی کفیر را درست می‌کنند اما این نوشیدنی حاوی الکل است و استفاده از آن برای مسلمانان منع شرعی دارد. کسانی هم که آن را در خانه تهیه می کنند باید بدانند نوشیدنی آنها حداقل بالای یک درصد الکل دارد.   (منبع: سلامت نیوز: هیچ‌یک از نوشیدنی‌های کفیر در بازار ایران، کفیر نیست!)  

کفیر کاملا حلال می باشد

خیر این جمله صحیح نمی باشد و کفیر کاملا حلال می باشد، کسی که این جمله را بیان نموده است اطلاعات کاملی از نظر مراجع در ارتباط با کفیر و همچنین خود کفیر نداشته است. در رابطه با مقدار الکل کفیر طبیعی و حکم شرعی استفاده از کفیر قبلا بحث کاملی صورت گرفت که می توانید در این لینک مطالعه فرمائید.

قرمزوریز شدن کفیر

سلام کفیرهای من همیشه درشت وسفید بودن ورشد خوبی داشتن ولی چند ماهی که کفیرهایم هم ریز می شن ورنگشان صورتی است و هر دفعه ریز تر می شود لطفا راهنمایی کنید با تشکر

قارچ شما فاسد شده است

سلام، هرگونه تغییر رنگ غیر طبیعی در قارچ کفیر بیانگر فاسد شدن آن می باشد، دلایل زیادی از جمله تعویض دیرهنگام شیر، عدم رعایت بهداشت، استفاده از شیر خراب و غیره باعث فاسد شدن قارچ می گردد که در تالار گفتگوی کفیر مورد بحث قرار گرفته است.

ایا برای معده وروده هم مفید است

با سلام وخسته نباشید ایا برای کسانی که زخم معده یا عثنی اعشر دارند نیز مفید است یا ضرر داره؟  

خراب بودن شیر

با عرض سلام من چند وقتی هست از کفیر استفاده میکنم دفعه اخر که شیر را ریختم داخل کفیر بعد از مخلوط کردن متوجه شدم شیر خراب بود الان چکار کنم یعنی کفیرم خراب شده دو سه روز هست که شیر را مخلوط کردن لطفا راهنمایی کنید

بهتر است قارچ کفیر سالم تهیه کنید

چون قارچ شما در مجاورت شیر خراب قرار گرفته، احتمال آلوده شدن آن به باکتری های مضر وجود داشته، و بهتر است قارچ کفیر را مجددا تهیه فرمائید.

امکان تهیه کفیر از شیر بدون‌لاکتوز

با سلام با تشکر و‌تبریک بابت سایت خوب و خدماتی که ارایه میکنید،سوال من اینه که آیا می شه با شیر بدون لاکتوز کفیر تولید کرد؟ البته حدس میزنم که باید لاکتوز به نوعی غذای قارچ کفیر باشه!.سوال دیگه:آیا کسایی که به لاکتوز شیر حساس هستن به کفیر هم حساس خواهند بود یا نه  با تشکر  

کفیر لاکتوز شیر را تبدیل به مواد سودمند می کند

همانطور که اشاره کردید کفیر لاکتوز شیر را تبدیل به مواد سودمند می کند، پس کسانی که به لاکتوز شیر حساسیت دارند بدون نگرانی می توانند از کفیر تولید شده از شیر دارای لاکتوز استفاده نمایند. البته باید شیر کاملا تخمیر شده باشد تا کمترین حد لاکتوز در آن وجود داشته باشد.  در حساسیت های بسیار شدید بهتر است با احتیاط مصرف شود.

لایه سفید مخملی

ما کفیرمون یه لایه سفید مخملی مثل رویه روش میبده که راحت میشه جداش کرد بوی بدی نمیده مزش شیرینه در صورتی که دوغش ترشه ... به نظرتون این لایه کپکه؟ دیدم دوستان دیگه هم سوال مشابه داشتن ولی جوابی نگرفتن ممنون میشم توضیح بدید اگه برامون مضره و خراب شده استفاده نکنیم

لایه سفید مخملی روی ظرف تخمیر کفیر نشانه خرابی نمی باشد

این لایه که از تجمع باکتری های مفید و مواد جامد شیر مانند رویه ماست های طبیعی ایجاد میگردد، در صورتی که متمایل به سفید باشد و بوی نامطبوعی نداشته باشد، نشانه خرابی نیست، بلکه نشان دهنده تخمیر کامل شیر می باشد، در صورتی که بوی نامطبوعی نداشت و کاملا متمایل به سفید بود، با هم زدن ظرف آنرا یکدست نمائید و سپس مصرف کنید.

بارداری

ممنون از مطالب کاملتون میخواستم بدونم کفیر با توجه به  تشکیل باکتری در دوران بارداری مشکلی نداره؟ یعنی میتونم این دوغ رو بخورم؟ 

یه نفر دیدم که شیر کم میریخت

یه نفر دیدم که شیر کم میریخت فقط موقع استفاده آب اضافه میکرد چون غلیظ میشد. اینطوری بد نمیشه؟

نگهداری دوغ کفیر

سلام ببخشید دوغی که از صافی رد شده رو هم نباید در ظرف فلزی ریخت یا اون فرق میکنه؟

خیر دوغ کفیر طبیعی نباید در ظروف فلزی مورد استفاده قرار گیرد

خیر، دوغ کفیر طبیعی را نیز نباید در ظروف فلزی استفاده یا نگهداری نمائید زیرا دوغ کفیر نیز حاوی اسید لاکتیک می باشد و باعث خرده شدن ظروف فلزی به خصوص آلومینیومی و مسی می شود که کیفیت دوغ را به شدت کاهش داده و احتمال مسمومیت نیز وجود دارد. البته ظروف  با جنس استیل با کیفیت از این قائده مستثنی می باشند.

سوال دارم از حضورتون

قارچ کفیر رو میشه خشک کرد؟ اگر امکان خشک کردن داشته باشه روش خشک کردنش چجوریه؟ از قارچ خشک شده چه استفاده‌ای میشه کرد و آیا دوباره قابلیت تخمیر داره یا نه؟

خوردن ماست کفیری که قارچ ان جدا شده

سلام و خسته نباشید .آیا می توانیم ماست را ک کفیر ان جدا شده با قاشق اهنی خورد یا نه حتما باید در ظرف چینی و با قاشق پلاستیکی خورد؟لطفا راهنمایی کنید

ظروف استیل مشکلی ندارند

از اونجایی که جنس اکثر قاشق ها استیل می باشد، مشکلی برای استفاده از آنها وجود ندارد، ولی به هیچ عنوای از قاشق هایی با جنس روهی یا آلومینیوم که بیشتر در قدیم از آنها استفاده می شدند برای اینکار استفاده ننمائید.

موارد استفاده از کفیر

سلام،،،، آیا کفیر به جز دوغ و ماست موارد استفاده دیگه ای هم داره؟؟ اینکه گفتین غذاها و دسرهای متنوع منظور چیاهست؟

سلام ممنون از مطالب مفیدتون

سلام ممنون از مطالب مفیدتون برای درست کردن کفیر میشه از شیر بدون لاکتوز استفاده کنیم؟ چون من وخانوادم با لاکتوز شیر مشکل داریم.

اصلا از شیر بدون لاکتوز استفاده نکنید

تجربه شخصی اینجانب تقریبا سه هفته پیش شیر بدون لاکتوز رو توی کفیر ریختم و کفیرم مثل اینکه قرص جوشان رو داخل آب بندازیم جوشید و من بیخبر از اینکه این عمل ممکنه به کفیرم آسیب بزنه در ظرف و بستم و شب با صدای انفجار از خواب بیدار شدم دیدم بله ظرف کفیر منفجر شده من اضافات کفیر که کمی ته ظرف مونده بود رو جمع کردم با آب خوب شستم و مجدد شیر معمولی بهش اضافه کردم و با اینکه از این اتفاق چند وقت میگذره و من هر چند روز یکبار کفیر و عوض میکنم ولی متاسفانه دوغ بدست اومده اصلا قابل استفاده نیست خیلی بد مزه ست

خرید

سلام و خسته نباشید بنده برای خرید کفیر به چند تا سایت و رجع مراجعه کردم اما در هیچکدام پشتیبانی و همراهی شما با مشتری ها رو ندیدم  آیا در سال ۹۷ هم فروش کفیر فعال است و میتوان تهیه نمود ؟  قارچ هایی که ارسال میکنید سفید هستند ؟ بین راه هیچ مشکلی برای کفیرها پیش نمیاد ؟ ( ارسال به دیگر شهرها )

تلخ شدن کفیر

سلام و تشکر از مطالب خوبتون سوالی دارم قارچهای کفیر من خیلی زیاد شدند. چند وقت قبل قارچها رو داخل آب ریختم تا استراحت کنند و بیشتر از ۲۴ ساعت در آب در دمای محیط موند. از اون موقع به بعد هر بار که میخوام کفیر درست کنم، تلخ میشه! فکر کردم شاید کفیرم زیاده اینطور میشه به همین خاطر دو ظرف جداگانه استفاده کردم اما باز هم هر دو ظرف تلخ می شه و کفیر هم بوی بد پنیر می گیره بدون اینکه ظاهر قارچها خراب شده باشه یا زرد شده باشه. لطفا بگید مشکل از کجاست و راهنمایی کنید. سپاسگزارم

کفیر

سلام من میخواستم واس فروش این کارو انجام بدم لبنیاتی دارم تو اون ظرفای ۴ لیتری چقدر قارچ لازمه مثلا بخوام ۱۰۰ لیتری درس کنم بعد بریزم تو اونا

پیشنهاد بسیار جالب

با سلام و تشکر از مطالب مفید تون. پیشنهاد می کنم،رستوران یا کافه ای تخصصی برای ارائه محصولات کفیر افتتاح کنید.حتما استقبال شایانی خواهد شد.همه مواد غذایی،دسر و نوشیدنی کفیر

نگهداری قارچ کفیر

سلام . من ۶۰ گرم قارچ کفیر تهیه کردم و حالا بعد از حدود ۶ ماه تقریبا سه برابر شده و معمولا ما هفته ای یکبار شیر تازه گاو خریراری میکنیم و پس از جوشاندن مقداریشو کفیر درست میکنیم و طول این یک هفته من قارچ ها رو توی ظرف شیشه ای به همراه ۲ لیوان شیر تازه که روشون میریزم در یخچال نگهداری میکنم گاهی وقتا هم با آب دستگاه تصفیه آب خانگی میشورم به نظرشما قارچ ها خوب نگهداری شدن ؟؟ و دیگه اینکه من نمیدونستم که باید کفیر رو تو ظرف شیشه ایی درست کرد و تمام این شش ماه توی سطل پلاستیکی کفیر درست میکردم!! سوم اینکه من به کفیر بعد از صاف کردن نمک و سبزیجات خشک مثل کرفس و ... میزنم این کار درسته؟ اگه پاسخ بدید واقعا ممنون میشم.

سلیاک

ایا کفیر حاوی گلوتن می باشد؟ و برای افراد مبتلا به سلیاک مشکلی ایجاد نمی کند؟

مدت زمان فرايند تخمير

اگه فرايند تخمير براي بيست چهار ساعت بمانه ضد يبوست ولي اگه براي شصت ساعت فرايند تخمير بمانه شير در قارچ کفير يبوست زاست. حالا خاستم بدانم در چه دما و شرايطي بمانه ايا در دما محيط خانه بمانه براي شصت ساعت شير فاسد نميشه يا در دماي پايين تر مانند يخچال فرايند تخمير صورت بگير

مدت زمان تخمير

سلام. خاستم بدنم مدت زمان تخمير چقده اگه مدت تخمير بيشتر کنم چه اتفاقي مي افتد از کجا بدنم تخمير به پايان رسيده اگر به تخمير بيش از حد ادامه بديم شير فاسد نميشه و در کل چه اتفاقي مي افتد

مدت زمان تخمير

با سلام ميخاستم مدت زمان تخميير بالا ببرم آيا نسبت قارچ به شير کم کنم يا از دما پايين اسفاده کنم يا از هر دو مورد اسفاده کنم

تهیه با شیر خشک

درود و با آرزوی بهروزی آیا امکان تهیه کفیر با شیر خشک یا همان شیر نوزاد وجود دارد؟

ترشی ودوغ

با سلام   میخواستم سوال کنم ایا میتوانیم از یک قارچ کفیری همزمان هم برای تهیه دوغ  استفاده کنیم و هم برای تهیه ترشی کلم . یا اینکه باید قارچهای مجزا استفاده کرد  ؟

تغییر حالت کفیر

با سلام دانه‌های کفیر بنده به علت زیاد شدن و عدم مصرف، به مدت حدود یکماه در آب و در یخچال نگه‌داری شدند و اینک دیگر لزج نیستند و تکثیر نیز نمی‌شوند و البته بوی بد نیز نمی‌دهند و زرد نیز نشده‌اند و هنگام استفاده نیز مانند قبل شیر را به دوغ کفیر خوب تبدیل می‌کنند. حال سئوالنم این است که دوغ حاصل از این دانه‌های کفیر همانند دانه‌های روز اول که لزج بوده و تکثیر می‌شدند، دارای خاصیت هستند یا خاصیت محصول آنها کم شده است؟ آیا این تبلیغ که دانه‌های کفیر ما «اصل فقفاز» هستند نشانه این است که دانه‌های کفیر نمونه‌های مختلف با خواص کم و زیاد متفاوتی دارند؟ اگر اینچنین است آیا دانه‌های کفیر شما متعلق به قفقاز و از نوع اصلی هستند؟ در نظرات مردمی خواص مختلفی به محصولات مختلف کفیر نسبت داده می‌شود، آیا منبع علمی و معتبری وجود دارد که تمام خواص اثبات شده محصولات کفیر به تفکیک دوغ ، ماست، کشک را بیان و خواص خاص یا منحصر بفرد هرکدام ازاین محصولات را بیان کرده باشد؟ با تشکر  

تهیه کفیر

منم درست میکنم ممکنه کمی وقت گیر باشه وبقول بعضیا حوصله بخواد ولی ارزششو داره ووقتی شاهد سلامتی خانوادمم خیلی خوشحال میشم منم تأثیرشو دیدم امسال بچه ها وهمسرم کمتراز سال قبل دچار مریضی وسرماخوردگی شدن

طعم خرابی کفیر تولید شده

سلام، حدود‌ سه روز گذاشتم قارچ ها تو شیر بمونه، بعد جداسازی کردم و کفیر تولید شده رو گذاشتم ۲۴ ساعت دیگه بیرون بمونه تا ترش و گازدار بشه، اما بعد به شدت طعم خرابی گرفت، به طوری که به محض اینکه مزه میکنم میخوام بالا بیارم، علتش چیه و چجوری باید دوغ ترش و گازدار تولید بکنم

قارچ صدفی

با سلام من توی یک کتاب خواندم که از قارچ خوراکی صدفی(پلوروتوس استراتوس) نوشیدنی کفیر درست می شود. ایا این مطلب درست است. یا گونه کفیر با قارچ صدفی فرق می کند. اسم علمی کفیر چی هست؟

تهیه کفیر

سلام من به تازگی قارچ کفیر رو تهیه کردم. یکبار هم ازش استفاده کردم اما چیزی ک تحویل داد یچیزی بین شیر و کفیر بود یعنی هنوز طعم شیر داشت با اینکه ۷۲ ساعت گذاشتم داخل کابینت. یه بحث دیگه هم که واسم سوال شد اینه که دوتا اشتباه کردم بعد جدا کردن کفیر از قارچ اونارو با آب لوله کشی شستم و داخل یه ظرف گذاشتم و یکم داخلش آب لوله ریختم و دو روز توی یخچال بود که نمیدونستم براش ضرر داره و دوم اینکه امشب که دوباره میخواستم کفیر تولید کنم با شیر های پاکتی قاطی کردم. چه کنم؟

بله امکانپذیر می باشد

بله نگهداری کفیر در ظروف پلاستیکی امکانپذیر می باشد، هر چند بهتر اسن به خاطر ضررهای شناخته شده ظروف پلاستکی به طور کلی از آنها به خصوص برای طولانی مدت و غذهای گرم استفاده نگردد.

شکل کفیر

سلام تشکر از توضیحات کامل شما خیلی اطلاعات جدیدی یاد گرفتم یه سوال دارم شکل کفیر که من دیدم تو تصاویر سایت شما چسبیده بهم هست ولی اون کفیر که من دیدم جدا جدا و دون دون بود لطف میکنید اگه علتش را بفرمایید

سوال درباره حل شدن قارچ های کفیر در شیر

سلام و تشکر از اطلاعات خوب شما در خصوص کفیر برای اولین بار خریداری کردم همه دون دون بودند و متفرق و بعد از اضافه کردن شیر به آنها و ۷۲ ساعت نگهداری در کابینت ( ملایم ) بعد  از صاف کردن هیچ قارچی باقی نمانده بود. و ظاهراً تمامی آنها حل شده بود . آیا آب صاف شده قابل مصرف می باشد. و اشکال کار در چی بود که این طور شد.  

حل شدن قارچ ها

ادامه سوال قبلی . خیر حل نشده بودند مثل ماست چکیده بود بعد از شستشو دوباره قارچها قابل استفاده بودند و الان مرتب دارم از اگه دوغ درست میکنم .

علت تلخ شدن و زرد شدن قارچهای کفیر

من چند ساله با شیر پاستوریزه کفیر تهیه میکنم که راضی بودم  نحوه نگهداری قارچها در ظرف شیشه ای کوچک دربسته پوشیده  و در بخچال میباشدولی اخیرا رنگ بعضی از قارچها  زرد شده و وقتی کفیر درست میکنم با اینکه از قارچهای با رنگ بهتر استفاده میکنم  و در دمای  اتاق میزارم اولی طعمش تلخ میشه و قابل خوردن نیست بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟ آیا این قارچها بعد از پنج سال دیگه قابل استفاده نیست ؟

سوال در باره مزه کفیر

سلام من طبق دستور قارچ کفیر را به شیر اضافه کردم و بعد از گذشت ۲۰ ساعت باز کردم برای استفاده ، ولی مزه کفیر به دست آمده ترش نبود و تقریبا همان مزه شیر را میداد ، آیا تخمیر صورت نگرفته یا قارچ من خراب است؟

سلام. دوغ کفیر شیرین برای

سلام. دوغ کفیر شیرین برای موسلی میخوام. چقد شیر و کفیر رو بزارم بمونه؟

باسلام. من به تازگی ازقارچ

باسلام. من به تازگی ازقارچ کفیراستفاده میکنم .با گذشت دوروز وقتی پارچه رو ازدر بطری داخل کابینت برداشتم یک لایه زرد رنگ دیدم که نمیدونم ایا کپک بوده یانه البته من تابه حال قارچ نشستم ممکنه دلیلش این باشه؟رنگ قارچ هم طبیعیه ممنون میشم که جوابو بدین تاببینم ایاازاین ماست استفاده کنم یانه دوربریزم

سلام من شیر روی قارچ ریختم

سلام من شیر روی قارچ ریختم گذاشتمش تو کمد ولی یادم رفت تا چهار پنج روز بهش سر بزنم دوغ درست کنم حالا چیکار کنم ؟ کلا همه شو بریزم دور ؟ یا شیرشو عوض کنم باز قابل استفادس ؟

نگهداری قارچ کفیر

باسلام و خسته نباشید،من قارچ کفیرم مقدارش زیاد شده،فکر کنم حدود ۶۰۰ گرمی هست ومن همچنان برای مصرف روزانه ام همان یک لیتر شیر را بهش میدم ظرف شیشه ایم هم مقدارش ۲ لیتر است،ولی من یک لیتر شیر به بار چهارم میدم،میخواستم بدونم مقدار قارچ هایم زیاد بشه ومن همچنان همان یک لیتر شیر را داخل همان ظرف بهش بدم ضرری بای قارچ هایم ندارد،ممنون میشم جوابم رو بدید،با تشکر

ماست کفیر

سلام ممنون ازاطلاعات علمی وعملی که دراختیارعموم میزارید.من تازه شروع کرده ام ودارن لذتشو میبرم ولی متوجه طرز تهیه ماستش نشدم لطفا راهنماییم بفرمایید.

شیرین

سلام چرادوغ کفیر من شیرینه با شیر گاو درست میکنم

شیر جهت درست کردن کفیر

سلام باتشکرازمطالب مفیدتان می خواستم بدونم ایا جوشاندن شیرتازه گاو تاثیری رو روند تخمیر وخواص ان نمی زاره. یعنی بعداز دوشیدن شیر اون رو بجوشنیم بعد به دمای محیط برسونیم وادامه و بقیه مراحل

قابل توجه کسانی که برای

قابل توجه کسانی که برای سلامتی خود ارزش قائل نیستند میگن نمره ۲۰ به پاداش عمل میبخشند و اصلاا هم تهیه دوغ کفیر کار سختی نیست من ۴ سال استفاده میکردم عاااااااالی

خوردن قارچ کفیر

آیا خوردن خود قارچ کفیر مشکلی برای سلامتی ایجاد می کند؟

بدبوشدن کفیر

قارچ کفیرمن که معمولا دریک ظرف شیشه ای دردمای اتاق نگه میدارم بعدازسه یاچهارروزبدبومیشه این طبیعیه یامشکلی داره؟راهی برای حل بوش هست یاازخیراین قارچ بگذرم؟ضمناهرکاری میکنم رشدنمیکنند

طرز نگهداری قارچ کفیر برای نوبت بعد

سلام، من تمام سایت رو خوندم ولی باز متوجه نشدم وقتی برای اولین بار کفیر درست کرده و قارچ رو ازش جدا کردم،، چطور از قارچ مراقبت کنم برای دفعه بعد؟

عالیه

خیلی ممنون از این مقاله خیلی مفید بود

گاز دار شدن دوغ

سلام من اگه بخوام دوغم گازدار کمی ترش تر بشه باید چیکار کنم چند ساعت بزارم کمد؟ درضمن در داخل کمد در شیشه رو باید کامل سفت ببندم تا گازهاش توش بمونه به بیرون نره؟ من درواقع میخوام دوغم مثل دوغ های کفیر کاله بشه گآزدار شدید کمی مایل به ترش

گاز دار کردن دوغ کفیر

اگه میخواید دوغ گاز داری داشته باشید بعد از جدا کردن کفیر و دوغ دو عدد نخود بندازید توی دوغ و تا ۲۴ ساعت بزارید تو دمای خونه بمونه.

باسلام وخداقوت وتشکرازمطالب مفیدتون

میخواستم برا تکثیروزیادشدن خودقارچ توضیحاتی بفرمایید ممنون میشم آیاخودقارچ کفیربرای ازدیاد شرایط خاصی رومیخواد؟؟

دوغ کفیر

سلام.من شیر محلی پر چرب را داخل بطری دوغ کفیر کارخانه ای کردم و از همان دوغ کفیر مانده داخل بطری به اندازه یه قاشق به شیرم اضافه کردم و (نمیدانستم که قارچ کفیر هم هست و باید ان را اضافه کنم) آنگاه به مدت زمان ۷۲ ساعت در محیط دمای اتاق نگه داشتم و هوا هم گرم بوده. نتیجه این شد که ابتدا بالای بطری آب جمع شد و با یه بار همزدن مواد شیر بالا و آب در پایین بطری جمع شد. پس از ۷۲ ساعت دوغ گاز دار و حالت لزجی و لیز بوده، ضمن اینکه ترش و ته مزه آن تلخ هست. بوی نامطبوع ندارد، و بوی ترش شدن هم داره. آیا مصرف کنم یا فاسده؟ ممنون از راهنماییتون

ریز شدن قارچ

سلام قارچ های بنده مدت طولانی شاید ۱ ماه درون شیر داخل یخچال بودند که به دلیل مشکلات کاری نشد که شیر رو تعویض کنم حالا قارچها خیلی ریز و خرد شده اند گفتم شاید خراب شده باشند اما بعد از شستن و آبکشی مجدد داخل شیر ریختم و شیر رو تبدیل به کفیر کرد اما بعد از چند بار استفاده هنوز درشت و یکدست نشده اند و مثل قبل نه خود قارچ و نه کفیر اون حالت کشسانی رو داره .لطفا راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم

منجمد کردن قارچ کفیر

نوشته اید منجمد کردن قارچ کفیر باعث نابودی آن میشود. پس چگونه میتوان برای مدت طولانی مثلا ۳ الی ۶ ماه آنها را بدون استفاده نگهداری کرد ؟ در سایتهای خارجی روش منجمد کردن را پیشنهاد کرده اند.

نحوه توليد بسيار راحتتر

با سلام و درود بر شما من كار را بسيار راحت تر كرده ام در محل كار هر روز به ما شير ميدهند كه قارچ كفير را ريخته ام داخل يك بطري پت و شير را رويش ميريزم و بعد از دو روز تبديل به كفير ميشود كه با همان بطري ميخورمش و سپس در ته بطري به مقدار يك استكان كه دوغ ميماند دوباره رويش شير ميريزم و دو روز صبر ميكنم ديگر زحمت ابكش كردن و جدا كردن را ندارم و هميشه هم بهترين و خوشمزه ترين كفير را داشته ام

من قارچ کفیر که ازاین سایت

من قارچ کفیر که ازاین سایت خریداری کردم بسیار عالیه من حدود۲۰روزاین قارچ کفیر بدستم رسیده درضمن از راهنمای شان سپاسگذارم. بدرود

سلام ،آیا تکه های ریز قارچ

سلام ،آیا تکه های ریز قارچ کفیر که از سوراخهای سبد خارج میشود ،خورده شود مضر است؟

فعال بودن دانه های کفیر

باسلام خواستم بدونم که آیا دانه های کفیر خراب می شوند و اگر خراب و کشته شوند چطور متوجه بشویم . با تشکر

تشکر

سلام مدتی هست که به سایت شما سر میزنم موجود نداشتین از سایت پربیوتیک خریدم کیفیت قابل قبولی داره . تشکر رحمانی 

قارچ کفیر

سلام، بابت قارچ فوق العاده با کیفیت تون سپاسگزار ام. هم سرعت ارسال عالی بود و هم کیفیت قارچ، خواستم تشکر کنم. مسوول فروش هم که با صبوری تمام سوالات بنده رو جواب دادن. از ایشون هم بی نهایت سپاسگزارم.

یه سوال داشتم اون مقدار

یه سوال داشتم اون مقدار شیریکه با قارچ کفیر داخل یخچال گذاشتیمو چیکار کنیم، اونو بریزیم دور بعد کفیر جدیدو بسازیم یا نه همون مقدارو هم با شیر جدید ترکیب کنیم؟

تهیه کفیر

سلام عجب کار مفید ،خوب و راحتی. توضیحات خوبی هم بود. ممنون از شما. کم نگذاشتید

افزودن دیدگاه جدید