تهیه کفیر با شیر خام

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

من شنیدم که کفیری که با شیر تازه دوشیده و جوشانده شده تهیه میشه خواص بیشتری دارد، بهتر نیست که کفیر رو با شیر خام درست کرد؟

تهیه کفیر با شیر تازه خام

در قرن های گذشته، طرز تهیه سنتی کفیر با شیر خام و تازه دوشیده شده در داخل مشک های چرمی بوده است. ولی با پیشرفت پزشکی و دانش بشر نسبت به بعضی از بیماری های خطرناک شیر خام، روش های پاستوریزه کردن و اخیرا هموژنیزه کردن شیر ابداع شده، که صد در صد برای عدم ابتلا به بیماری هائی مانند طب مالت باید رعایت نمود.

هرچند که کفیری که با شیر خام تهیه می شود طعم گیراتر و غیظ تری دارد و معروف به داشتن خواص بیشتری می باشد، ولی برای افرادی که با پاستوریزه کردن شیر آشنائی ندارند به هیچ عنوان استفاده از شیر خام توصیه نمی شود.

بعضی فکر می کنند، اگر شیر خام را بجوشانید تا یک سوم آن بخار گردد، شیر استریل می شود، اما تحقیقات زیادی نشان داده که حتی شیر جوشیده شده نیز می تواند حاوی میکروب های خطرناکی باشد، و فقط فرآیند پاستورازیسیون می تواند به طور کامل میکروبهای شیر را از بین ببرد.

  پس فقط اگر کسی کاملا با طرز پاستوریزه کردن شیر خام آشنا باشد، و از پاستوریزه شدن شیر اطمینان پیدا کند، می تواند به جای شیر های پاستوریزه فروشگاهی از این شیر برای تهیه کفیر استفاده نماید.

برای دوستانی که می خواهند کفیر غلیظ تری تهیه کنند، ولی اطمینان به پاستوریزه شدن شیر ندارند، پیشنهاد می کنیم به ازاء هر یک لیوان شیر یک قاشق غذاخوری خامه پاستوریزه تازه با ماندگاری کوتاه، به شیر اضافه کنند، تا کفیر خوشمزه و غلیظ تری داشته باشند.

همچنین می توان از شیر های فروشگاهی کامل، که بعضی از تولید کنندگان مانند شرکت مانیزان تهیه می کند، استفاده نمائید. کفیری که با شیر کامل شرکت مانیزان تهیه می شود واقعا خوشمزه تر از دیگر کفیر هاست. همچنین، اگر می خواهید یک کفیر متفاوت و غنی را تجربه کنید از شیر پاستوریزه بز یا میش که در بعضی از فروشگاه های ذنجیره ای وجود دارد استفاده نمائید.

به هر حال هرچه شیر طبیعی تر و ارگانیک تر باشد و حیوان تولید کننده آن از علف تازه تری استفاده کرده باشد و موادی مانند چربی های آن جدا نشده باشد، کفیر کرمی تر و با خواص بیشتری از آن تولید خواهد شد.

آیا شما واقعا متوجه معنای حرف

آیا شما واقعا متوجه معنای حرف خودتون می شوید؟ آیا میدانید پاستوریزاسیون چی هست؟ شما گفته اید درصورتی که شیر آنقدر جوشانده بشه که" یک سوم آن تبخیر شود هنوز باکتری های خطرناک در آن وجود خواهند داشت" و فقط در روش پاستوریزاسیون این باکتری ها از بین می‌روند. این حرف شما کمی غیر منطقی و تا حدی طنز آمیز هست. چون در پاستوریزاسیون دمای شیر حداکثر تا ۷۲ درجه ی سانتیگراد افزایش پیدا می‌کند. در حالی که در زمان جوش این دما به ۱۰۰ درجه می رسد و اگر قرار باشد یک سوم شیر تبخیر شود این به این معناست که شیر حداقل به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه قرار داشته. کدام عقل سالمی قبول می‌کند که ممکن هست میکروبی مضر و خطرناک وجود داشته باشد که در دمای ۷۲ درجه بمیرد، ولی اگر این دما به ۱۰۰ درجه افزایش بیابد آن وقت زنده بماند. مسلما حرارت بالا باعث مرگ میکروب های خطرناک می‌شود و هرچه حرارت بالاتر برود گونه های بیشتری از میکروب ها کشته می‌شوند و نه اینکه طبق فرمایش طنز آمیز شما، هرچه حرارت و مدت زمان حرارت بالاتر برود میکروب های بیشتری زنده بمانند. پاستوریزاسیون فقط میکروب های مضر شیر رو در دمای ۷۲ درجه سانتیگراد از بین میبرد، در حالی که فقط ۳ دقیقه جوشاندن شیر در دمای ۱۰۰ درجه تمامی میکروب های مفید و مضر رو با هم از بین می‌برد. و اگر مدت زمان جوش از ۳ دقیقه بیشتر باشد، آن وقت نه تنها تمامی میکروب ها بلکه ریز مغذی های شیر و ویتامین ها هم کم کم شروع به نابودی می کنند و شیری که ۲۰ دقیقه جوشیده باشد، نه تنها هیچ گونه باکتری در خود ندارد بلکه تقریبا هیچ ماده ی مغذی و ویتامینی در خود ندارد و فقط اسم شیر رو یدک می‌کشد. توصیه بنده برای رهایی از تمامی باکتری های مضر شیر خام پاستوریزاسیون در دمای ۷۲ درجه است و یا جوشاندن شیر در دمای ۱۰۰ درجه به مدت حداکثر فقط ۳ دقیقه است و نابود کردن تمامی باکتری های مفید و مضر ولی حفظ ریزمغذی ها و ویتامین ها است.

من هم یه چند وقتی هست که از

من هم یه چند وقتی هست که از شیر فله برای تهیه کفیر استفاده میکنم، البته شبر رو می جوشونم بعد که خنک شد به قارچ ها اضافه می کنم. خیلی کفیرش خشمزه تره فکر کنم از نظر خاصیتی هم بهتر از کفیرای قبلیم باشه.
 

شیر خام جوشیده

با سلام در اینجا مرقوم فرموده اید: " اگر شیر خام را بجوشانید تا یک سوم آن بخار گردد، شیر استریل می شود، اما تحقیقات زیادی نشان داده که حتی شیر جوشیده شده نیز می تواند حاوی میکروب های خطرناکی باشد، و فقط فرآیند پاستورازیسیون می تواند به طور کامل میکروبهای شیر را از بین ببرد." در حالیکه بسیاری افراد سالهاست شیر خام تازه دوشیده را ۲۰ دقیقه جوشانده و بعد از هم دما شدن با محیط و برداشتن سرشیر به دانه کفیر اضافه میکنند که جملگی از کیقیت و طعم بهتر کفیر میگویند.

افزودن دیدگاه جدید

فایل‌ها باید کوچکتر از ۵۱۲ KB باشند.
انواع فایل‌های مجاز: png gif jpg jpeg.
Images must be at least ۲۵۰x250 pixels.‎ Images larger than ۱۲۰۰x1600 pixels will be resized.‎