آیا کفیر دارای الکل است؟

Follow us on Telegram!
با پیوستن به کانال تلگرام؛ از آخرین اطلاعات و دستور تهیه غذاهای خوشمزه و سلامتی بخش با خبر شوید.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

سلام، من شنیدم که موقع تولید کفیر الکل نیز تولید می شود. آیا این الکل مشکلی از نظر مبانی شرعی برای نوشیدن کفیر ایجاد نمی کند؟

میزان الکل کفیر

در تمامی فرآیندهای تخمیری مثل تولید سرکه، تولید ماست طبیعی و .. مقدار بسیار کمی الکل تولید می شود. توجه نمائید که در تمامی مواد غذائی باکتری وجود دارد، و حتی اگر مواد غذائی در داخل یخچال قرار گیرند، باکتری ها از بین نمی روند و فقط فعالیت تخمیری آنها کمتر می شود.

باکتری ها با مصرف شکر به عنوان منبع غذائی، آنرا تخمیر می کنند؛ در فرآیند های تخمیری که باکتری ها در مواد غذائی انجام می دهند، شکر تبدیل به کربن دیکساید و الکل می گردد. علت گاز دار شدن و تلخ شدن مواد غذائی مانده نیز همین گاز کربن دیکساید والکل می باشد.

هر چقدر اوضاع برای فعالیت باکتری ها مساعدتر باشد فرآیند تخمیر سریعتر انجام می پذیرد، مثلا میوه ای که خارج از یخچال قرار دارد به جهت افزایش دما، اوضاع مساعدتری برای فعالیت بیشتر باکتری ها دارد و خیلی سریعتر تلخ و فاسد خواهد شد.

مثلا میوه هایی مانند آلو، هندوانه، پرتقال و انگور به جهت داشتن شکر و آب بیشتر محیط مناسبتری برای فعالیت باکتری ها دارند و به همین سبب خیلی سریعتر از میوه ای مانند سیب رو به تلخی می روند و سریعتر فاسد می شوند.

البته مقدار الکل تولید شده نسبت به مقدار مایع و شکر موجود در ماده غذائی، دمای محیط نگهداری، مدت زمان تخمیر، فرآیند و تاثیر گذاری هدفمند در فرآیند تخمیر می تواند مختلف باشد. پس توجه نمائید که اکثر مواد غذائی؛ حتی میوه های تازه و بسیاری از مواد غذائی کنسروی مقدار بسیار کمی الکل دارند.

شاید تعجب نمائید، مثلا آب پرتقال تازه دارای حدود ۰.۳ درصد الکل می باشد و اگر آب پرتقال از کنستانتره پرتقال تهیه شده باشد، مانند آب پرتقال هائی که به صورت بسته بندی در پوشش های مقوائی در فروشگاه ها به فروش می رسند، حدود ۰.۵ درصد و اگر تاریخ مصرف آن نزدیک به انتها باشد حدود ۱ درصد الکل دارند.

البته نوع باکتری در فرآیند تخمیر نیز بسیار مهم می باشد، مثلا در فرآیند تخمیر بعضی باکتری ها مواد غذایی را تبدیل به موادی پر خاصیت مانند ماست، سرکه و کفیر می نمایند و بعضی از انواع باکتری ها مواد غذایی را فاسد و سمی می نمایند.

ذکر این نکته ضرروی می باشد که در صنعت غذائی بین المللی، استاندارد پذیرفته شده برای نوشیدنی ها غیر الکلی ، طبق استاندارهای مختلف در کشور های مختلف بین نیم درصد تا ۲.۸ درصد می باشد، یعنی در صنعت غذائی کشورهای اروپائی و آمریکا، نوشیدنی که هنگام توزیع، مثلا حداکثر دو درصد الکل داشته باشد را جزو نوشیدنی های غیر الکلی دسته بندی می نمایند. در رابطه با مقدار استاندارد الکل در نوشیدنی های غیر الکلی از نظر استانداردهای بین المللی این لینک را مطالعه فرمائید.

معمولا الکل موجود در کفیر های خانگی در شرایط تولید توضیح داده شده بسیار پائین و کمتر از نیم دهم درصد می باشد. اگر اکسیژن و دمای محیط بالا، درب ظرف شل و مدت زمان تخمیر بیش از ۲۴ ساعت باشد، الکل به نیم درصد نزدیک می شود و اگر درب ظرف تخمیر سفت باشد الکل به نزدیک صفر درصد می رسد.

تکان دادن یا هم زدن مداوم محتویات ظرف، در زمان تخمیر نیز باعث افزایش الکل تولید شده می شود، ولی در هر صورت الکل تولید شده توسط تخمیر شیر توسط قارچ کفیر کمتر از ۱ درصد می باشد. اصولا کفیر های خانگی چیزی نزدیک به صفر و حداکثر نیم دهم درصد دارای الکل می باشد.

ضمنا ذکر این نکته ضروری می باشد که الکل از نظر مبانی شرعی نجس نمی باشد وفقط مصرف آن به عنوان نوشیدنی حرام می باشد. مثلا نظر آیت الله سیستانی در رابطه با الکل را در سایت رسمی این مرجع بزرگوار در این لینک مطالعه فرمائید.

طبق تحقیقاتی که انجام داده ام، از نظر شرعی بیشتر مراجع تقلید، مواد غذائی که الکل داخل آنها کمتر از ۲ درصد باشد و مشهور به نوشیدنی الکلی نباشند را حلال می دانند.

به هر حال برای اطمینان از اینکه مصرف کفیر کاملا حلال می باشد و از نظر مراجع مشکلی برای مصرف آن وجود ندارد، لطفا نظر اکثر مراجع دینی در رابطه با کفیر را در سایت معتبر اسلام کوئست در این لینک مطالعه فرمائید.

تشکر

از اینکه موشکافانه بررسی کردید ممنونم ازتون.پایدار باشید که به اهمیت جنبه شرعیش پرداختین

توجه به جنبه شرعی

چقدر عالیه که به مسائل شرعی این طور توجه دارین و لینک استفتاء مرجع محترم رو گذاشتین. در دنیا و اخرت سعادتمند باشید!

آب حاصل از چکیده کردن کفیر

آب حاصل از چکیده کردن دوغ کفیر چه خواصی دارد، لطفا دراین مورد توضیحات بیشتری بفرمائید. خیلی متشکرم

حلال بودن کفیر

تشکر از پاسخ کامل و گذاشتن لینکهای مفید

بسته بودن درب ظرف

تا جایی که اطلاع دارم تخمیر در شرایط بی‌هوازی منجر به تولید الکل میشه و برای همین هم در تولید الکل از شیر یک طرفه استفاده میشه که گاز تولیدی خارج بشه ولی هوا وارد ظرف نشه. با خوندن آموزش تولید کفیر که خیلی کامل و جامع بود و با کامنت‌ها و جواب‌های شما کامل‌تر هم شد، تصور میکردم عدم استفاده از شیر یک طرفه و باز گذاشتن درب به علت جلوگیری از تولید الکل هست. ولی اینجا نوشتید اگر درب ظرف بسته باشه الکل تولید نمیشه. الان شما باز بودن درب و رسیدن اکسیژن رو پیشنهاد میکنید یا درب بسته با شیر یک طرفه که از رسیدن اکسیژن جلوگیری کنه؟ و اینکه تولید و فروش کفیر منع قانونی نداره؟

افزودن دیدگاه جدید

فایل‌ها باید کوچکتر از ۵۱۲ KB باشند.
انواع فایل‌های مجاز: png gif jpg jpeg.
تصاویر باید بین ۲۵۰x250 و ۱۲۰۰x1600 پیکسل باشند.